12 Haziran 2017 11:44

Sığınmacılara saldıran Naziler, Rusya’da eğitildi iddiası

Sığınmacı kamplarını ve Göteborg'daki bir lokali bombalamaktan yargılanan Nazilerin Rusya’da askeri eğitim gördükleri iddia edildi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Sığınmacı kamplarını ve Göteborg kentinde sol bir gruba ait lokali bombalama suçlamasıyla yargılanan Nazilerin, Rusya’da askeri eğitim gördükleri iddia edildi. Savcılık ise sığınmacılara yönelik saldırıları “terör saldırısı” olarak kabul etmedi.

ŞUBAT AYINDA TUTUKLANMIŞLARDI

Bu yılın şubat ayında tutuklanan Kuzey Direniş Hareketi (NMR) üyesi 3 Naziden ikisi olan Anton Thulin ve Viktor Melin’in, mahkemedeki yargılanmaları sırasında, St. Petersburg’da paramiliter bir grubun saflarında askeri eğitim gördükleri belirlendi.

Her iki Nazi de, “Partisan” adlı aşırı sağcı ve ırkçı milis grubu tarafından bir hafta süreyle askeri eğitimden geçirildikten sonra İsveç’e gelerek sığınmacı kamplarına yönelik saldırıları gerçekleştirdiği belirtiliyor.

‘TERÖR SALDIRISI’ KATEGORİSİNE ALINMADI

Savcılık iddianemesinde her iki sanığın da Rusya’da askeri eğitim gördükten sonra İsveç’e gelerek “ideolojik amaçlı” saldırılar gerçekleştirdikleri bilgisi yer aldı. Ancak bu tespite rağmen savcılık, yapılan saldırıları “terör suçu” kategorisinde değerlendirmiyor. 

Oysa İsveç Güvenlik Polisi’nin mahkemeye sunduğu kayıt ve belgeler, sanıkların sol güçleri ve mültecileri terörize etmek için sistematik bombalama eylemleri yaptıklarını gösteriyor. 

Kayıt altına alınan bir bir konuşmasında Viktor Melin, ”Ülkeyi geri alacağız, Yahudi ve Müslümanlara korku yayacağız” diyor.

NMR ÜYELERİNİN YÜZDE 56’SI YARGILANDI

İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’da örgütlü olan Kuzey Direniş Hareketi (NMR), İskandinavya’daki Nazi ve ırkçı örgütler arasında en saldırganı ve güçlüsü olarak biliniyor.

Irkçılık karşıtı, kadın ve işçi hakları için düzenlenen eylemleri provoke ediyor ve bazen de fiili saldırılarda bulunuyor. Sendika liderlerini de tehdit ediyor.

Expo dergisinin yaptığı araştırmanın sonuçları NMR üyelerinin yüzde 56’sının suç işlemekten yargılandığını ve ceza aldığını gösteriyor. Yargılananların ise dörte biri hapis cezasına çarptırılmış. NMR, üyelerini hem ideolojik hem de askeri eğitimden geçiriyor. Şiddete başvurmalarını özendiriyor.

7 Nisan günü Stockholm’de 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan kamyonlu terör saldırısından sonra örgüt, misilleme yapma tehditinde bulunmuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD şüphelisi, İsveç’ten 15 bin avro tazminat istiyor

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 3.6 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...