12 Haziran 2017 10:21

'Halk için üretmeye devam ediyoruz, ilk proje SEKA'

Kocaeli Üniversitesinden KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin kurduğu Kocaeli Dayanışma Akademisinin ilk proje çalışması SEKA olacak.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Balıkesir

Kocaeli Üniversitesinden KHK’yle ihraç edilen akademisyenlerin kurduğu Kocaeli Dayanışma Akademisinin Dr. Mehmet Fatih Traş anısına düzenlediği yaz okulu, ikinci gününü geride bıraktı. Balıkesir Ören’de DİSK Genel-İş Abdullah Baştürk Tesislerinde gerçekleşen yaz okulunda 40’ın üzerinde katılımcı ve akademi üyesi yer alıyor.  “Otoriter zamanlar: Haklar, özgürlükler ve Türkiye” başlığıyla gerçekleşen yaz okulunda ihraç edilen akademisyenlerden Gül Köksal ve Hakan Koçak ile konuştuk. 

Doç. Dr. Gül Koksal, ilk günden verimli bir buluşmanın gerçekleştiğini vurguladı ve “Eşitlikçi ve geliştirici bir ortam var. Katılımcılar çok ilgili, değerli katkılarda bulunuluyor çünkü herkes bir şeylerin ucundan tutmaya çalışıyor” dedi. Bundan sonrasına dair konuştuğumuz Köksal, KODA’nın ilk ve yeni projesi olan SEKA’dan bahsetti. 2005 yılında büyük bir direnişe rağmen kapatılan Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası SEKA’yı gündemlerine aldıklarını ifade eden Köksal, “Ayakta kalmaya, halk için üretmeye devam etmek derdimiz vardı. Daha önce gündemimizde olan bazı araştırmaları yeniden gündemimize aldık. Bu çerçevede SEKA projesi gündeme geldi” dedi. HeinrichBöllStiftung Derneği ve Tarih Vakfı’nın katkıları ile yürütülecek projeye dair bilgi veren Köksal, “Kocaeli’nin önemli tarihlerinden biri olan SEKA üzerinden kentsel ve ekolojik dönüşümün emeğin görünmeyen tarihi üzerinden görünürleşmesi üzerinden farklı disiplinlerden hocalarımız ile bir proje hazırladık. Üzerinde çeşitli çalışmalarımız var. SEKA’da çalışmış, emekli olmuş işçilerle görüşeceğiz, haritalama çalışmamız olacak. Kimimiz uzmanlığımız gereği fazla görev üstleneğiz ama bu çalışma KODA projesi. İlk onaylanan projemiz ve kent yararına yapacağımız bir çalışma olacağından bizim için önemli” ifadelerini kullandı. 

EMEK GÜCÜ, AKADEMİSİNDEN FABRİKASINA YAN YANAYDI

DİSK üyesi işçilerin bir semineri sloganlar eşliğinde ziyaret ettiğini hatırlatan Köksal, “DİSK üyesi işçilerin dersimizi ziyaret etmeleri çok değerliydi. Arzu ettiğimiz şekilde, bütün emek gücünün akademisinden fabrikasına yan yana olması önemliydi” değerlendirmesini yaptı. 

‘DERİNLEŞMİŞ VE YOĞUN PAYLAŞIM…’

Yaz okulunu ‘Başka türlü bir akademi mümkün mü?’ arayışlarının bir parçası olarak nitelendiren Doç. Dr. Hakan Koçak ise, “1 Eylül’den sonra ‘Bu şehri terk etmiyoruz’ deyip bir araya geldik ama çok bir şey yoktu aklımızda. İlk acemi adımı attık ama daha derinleşmiş, daha yoğun paylaşımda bulunacağımız katılımcılarla eğitim sürecimizde olmalı diyorduk” dedi. 

Yaz okulunun DİSK’in tesisinde olmasına da değinen Koçak, “Bu mekanın bir tarihsel anlamı var. Tesis 12 Eylül zamanında DİSK’in Genel Başkanı olan Abdullah Baştürk’ün adını taşıyor, burası darbe sonrası kayyımun elinde kalmış, harap olmuş bir yer, bu yüzden sembolik bir anlamı oldu. DİSK’in yeniden kuruluşu 90’larda buralarda konuşuldu, belki de işte yıllar sonra akademik arayışta ileride biz böyle konuşuruz” ifadelerini kullandı. Yaz okulunun Mehmet Fatih Traş anısına yapılmasını sorduğumuz Koçak, “İntihar bizi derinden etkiledi. Onu intihara götüren süreç bir şeyin özeti gibi.

Barış imzacılarına karşı süregelen bir linç kampanyasının etkisi var. Dayanışma içinde, bizi mahkum etmek istedikleri ölümlere razı olmadan başımız dik geri döneriz diye umuyorum. Bu yaz okulu da buna vesile olsun, Mehmet Fatih Traş’ı da saygıyla anıyoruz’ dedi. 

‘İŞÇİLER BURADA HOCALARIN YANINDA’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK üyesi işçiler, önceki gün Hülya Kendir’in “Güvenlik Devleti ve Özgürlükler” dersini sloganlar eşliğinde ziyarete geldi. “İşçiler burada hocaların yanında” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla Kendir’in anlattığı derse gelen işçiler alkışlarla karşılandı. Ziyarette konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, barış imzacısı akademisyenlerin her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Yaz okulunun DİSK tesislerinde yapılmasından gurur duyduklarını belirten Beko, “Bu tesis 80 darbesinde elimizden alınmıştı, şimdi bir darbe girişimi sonrası suçsuz yere işinden olan akademisyenler burada. Biz sizlerin her zaman yanında olacağız, birlikte direne direne kazanacağız” dedi. Akademisyenler de dün, DİSK’in İşçi sağlığı ve güvenliği seminerini ziyaret etti. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarım işçisi çocukların ‘durgun düşleri’

SONRAKİ HABER

'Öğrencilerimiz KHK’lerin hükümsüz olduğunu gösterdi'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...