11 Haziran 2017 17:53

Katar kriz mağdurları için dava açıyor

Katar, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

Paylaş

Katar’ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı açıklandı.

Katar hükümetine bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el Merri, düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’in ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için Uluslararası Hukuk Bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu.

Sputnik’in haberine göre Merri, Uluslararası Hukuk Bürosu’nun dava açarak bu ülkelerden, ulusal mahkemeleri aracılığıyla mevcut zararların giderilmesini talep edeceğini ifade ederek bu ülkelerdeki mahkemelerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ise uluslararası sözleşmelerde geçen ‘zararın giderilmesi’ ilkesi çerçevesinde uluslararası mahkemelere başvurulacağını dile getirdi. 

‘TOPLU CEZALANDIRMA VE ULUSLARARASI SUÇ’

Söz konusu kararları ‘toplu cezalandırma ve uluslararası suç’ olarak nitelendiren Merri, komitenin Körfez’deki krizin ardından 700 şikayet aldığını ve trajik aile sorunlarıyla karşılaşıldığını aktararak bu durumu kabullenme ve susmanın mümkün olmadığını söyledi.

Merri, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi olarak Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’deki insan hakları kuruluşlarıyla telefonla görüşerek abluka nedeniyle Katar ve bu üç ülke vatandaşlarının maruz kaldığı ihlallerin çözülmesi için bir an önce harekete geçilmesini talep ettiklerini kaydetti.
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

ABD’DEN İKİ FARKLI AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki gün, Körfez ülkelerine, Katar’a yönelik tecrit politikalarını hafifletme çağrısı yapmıştı. ABD Dışişleri Bakanı, mevcut gerilimin terörizmle mücadelede bölgesel işbirliğini ve bölgedeki ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilediğini de savunmuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump’tan ise farklı bir açıklama geldi. Trump, Katar’ı, terörizme finansal destek sunmakla suçladı ve buna son verme çağrısı yaparak, “Rex Tillerson’la, Katar’a, terörizme finansal desteği sonlandırma çağrısı yapma zamanın geldiğine karar verdik. İnsanlara başka insanları öldürmeyi öğretmeyi bırakın. Sizi yeniden ulusların birliği içinde görmek istiyoruz” dedi. 

ABD’nin bölgedeki en büyük askeri üssü Katar’da yer alıyor. Üste yaklaşık 10 bin asker bulunuyor.

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise, Tillerson’ınkinden birkaç saat önceki açıklamasında Katar’a yönelik ‘deniz ve hava tecrididini kalkması’ çağrısında bulunmuştu.

GABRİEL: BU İHTİLAF SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR 

Gabriel ayrıca, Körfez ülkeleri arasında yaşanan ihtilafın savaşa dönüşebileceğini de ileri sürdü. Gabriel, Alman basınına yaptığı açıklamada, çıkan krizi komşu ülkelerin ilişkilerinde dramatik durum olarak nitelendirdi. Son günlerde konuyla ilgli olarak, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İran ve Kuveytli mevkidaşları ile doğrudan ya da telefonla oldukça yoğun bir biçimde görüştüğünü söyleyen Gabriel, “Bu görüşmeler neticesinde durumun çok ciddi olduğunu biliyorum ama bunu aşma şansımız da var” diye konuştu. “Karşıt taraflar arasında yapılacak görüşmelerin bunun için kaçınılmaz” olduğunu vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İran'dan Katar'a uçak dolusu yardım

SONRAKİ HABER

On binlerce Katalan ‘karar verme hakkı’ için destek istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...