11 Haziran 2017 17:23

Üreticideki indirim markete yansımadı

Ramazan ayının ilk yarısında üretici ve market fiyatlarındaki değişim açıklandı.

Paylaş

Derya DURSUN
İstanbul

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ramazan ayının ilk yarısında üretici ve market fiyatlarındaki değişimi açıkladı. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın yaptığı açıklamaya göre, markette 35 üründen 20’sinin, üreticide 31 üründen 25’in fiyatı değişmedi. Bayraktar üreticide fiyat artışının çok sınırlı kalmasına rağmen bunun tüketiciye yansıtılmadığına dikkat çekti. 

Markette 15 üründe fiyatların arttığını, 11 üründe fiyatın azaldığını belirten Bayraktar, “Üreticide 15 üründe fiyat değişmezken, 6 üründe fiyat artışı, 10’unda ise fiyat azalışı oldu. Hem market hem de üreticide fiyatı en fazla düşen ürünler kiraz ve domates, fiyatı en fazla artan ürün ise kabak oldu” dedi.

Ramazan boyunca fiyatları takip etmeye devam edeceklerini bildiren Bayraktar, Ramazan ayı sonunda tespitlerini basın toplantısıyla açıklayacaklarını belirtti.

Bu çerçevede Ramazan ortasında da fiyatları aldıklarını ve fiyatlarda çok büyük oynamalar görülmediğini tespit ettiklerini söyleyen Bayraktar, halkı daha çok ilgilendiren market fiyatlarına bakıldığında, sivri biber, patlıcan, kuru kayısı, kuru üzüm,kuru incir, süt, zeytinyağı, mısırözü yağı ve maydanozda fiyatların değişmediğinin görüldüğünü bildirdi. 

Bayraktar, “Markette en fazla fiyat artışı yüzde 23.35 ile kabakta görüldü. Kabaktaki fiyat artışını salatalık, kuru soğan, tavuk eti, kuzu eti, limon, takip etti” dedi. 

Ramazan ayının ilk yarısında üretici fiyatlarındaki artışın çok sınırlı kaldığını, 31 üründen sadece 6’sında fiyat arttığını,buna rağmen, bu durumun tüketiciye yeterince yansımadığını belirten Bayraktar, “Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 25 ile kabakta görüldü. Kabaktaki fiyat artışını havuç, salatalık, sivri biber, kuzu eti, dana eti takip etti” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Söğütlüçeşme'de iki metrobüs çarpıştı

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Füsun Üstel tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa