11 Haziran 2017 14:31

Elazığ'da 40 bin dekar alan doludan etkilendi

Elazığ ve ilçelerinde 19 Mayıs’ta meydana gelen dolu nedeniyle 40 bin dekar alanda yüzde 30 ila yüzde 80 arasında hasar oluştuğu belirlendi.

Paylaş

Elazığ ve ilçelerinde 19 Mayıs’ta meydana gelen dolu nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce başlatılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 40 bin dekar alanda yüzde 30 ila yüzde 80 arasında hasar oluştuğu belirlendi.

Hasar tespit çalışmaları kapsamında Hoş, Kıraç ve Sedeftepe köylerinde ekiplerle birlikte incelemelere katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, 19 Mayıs'da yağan aşırı dolu nedeniyle 40 bin dekar alanın etkilendiğini söyledi. Çiftçilerin karşılaştığı zararlara ilişkin verdikleri dilekçelerin inclendiğini aktaran Karahan, şöyle dedi:

"Maalesef 19 Mayıs tarihinde meydana gelen dolu, ürünlerimize ciddi anlamda zarar verdi. Dolu zararının ertesi günü ekip arkadaşlarımız hızlı bir şekilde zarar tespitine başladı. Bugüne kadar yapmış olduğumuz tespitlerde Elazığ merkez ve ilçelerinde toplamda 40 bin dekar alanda yüzde30 ila 80 arasında dolu zararı olmuştur. Bu tespitler genel bir değerlendirme, vatandaşlarımızdan aldığımız dilekçeler doğrultusunda kişi bazlı tespitlerimizi de yapıyoruz. Tespitler sonucu hazırlayacağımız raporları başta bakanlığımız olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırıyoruz.

Üreticimiz yıl boyunca sadece ürettiği bu ürünlerden elde edeceği mahsulü bekliyor. Bütün gelir kaynağı budur.  Devlet olarak bizim uyguladığımız kanun ve yönetmelikler var. Bu yönüyle siz değerli üreticilerimize şunu ifade etmek istiyorum: Yüzde 50'sini bakanlığımızın ödediği tarım sigortası uygulamasından yararlanın" (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Elazığ'da dövüştürülen horozlar korumaya alındı

SONRAKİ HABER

Elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...