11 Haziran 2017 14:06

Porto Riko seçime gidiyor, muhalefet karşı çıkıyor

Porto Riko, bugün ülkenin statüsüyle ilgili referanduma gidiyor. Muhalefet ise 'zaman kaybı' olarak tanımladığı referandumu boykot ediyor.

Paylaş

Filiz YAVUZ

Dış işlerinde ABD’ye bağımlı, iç işlerinde özerk olan Porto Riko, bugün ülkenin statüsüyle ilgili referanduma gidiyor. Muhalefet ise ekonomik krizin ortasında yapılan bu referandumu “zaman kaybı” olarak tanımlıyor ve bağlayıcı olmayan seçimi boykot ediyor.

Araştırma şirketlerine göre 2.3 milyon seçmenin oy kullanacağı referandumda halka bağımsızlık, ABD’in 51. eyaleti olma ya da var olan statünün korunması seçenekleri sorulacak. Aralarında ana muhalefet partisinin de bulunduğu 3 parti ise oylamayı boykot ediyor.

Muhalif Demokratik Halk Partisi (PPD) başkanı Héctor Ferrer plebisitin sadece hükümete hizmet eden hileli ve ülkenin ABD’ye bağımlılığını yeniden yapılandıracak bir süreç olduğunu savunarak seçimi “zaman kaybı” olarak tanımlıyor.

KRİZİN ORTASINDA HALK OYLAMASI

Bağımsızlıktan yana olan ancak plebisite karşı çıkan muhalefet sokağa çıkarak krizin ortasındaki ülkede hükümetin neden 5 milyon dolar harcayarak plebisit yaptığını sordu.

Vali Ricardo Roselló, geçen yılın sonunda plebisit çağrısından bulunmuştu. Puerto Riko’nun ABD’nin bir eyaleti olmasını isteyen Rosello, bu gerçekleşirse halkın ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtulacağını ve seçimlere katılabileceğini iddia ediyor.

ABD sosyal sigorta kurumuna dahil olan Porto Riko halkı başkanlık seçimlerine katılamıyor. Ülkeye ABD’den, eyaletlere verilen maddi destekten daha azını ödeniyor.

ABD sonucu “bağımsızlığa evet’ olarak çıkan diğer 4 plebisitin sonucu ABD tarafından tanınmamıştı. (Madrid/DHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay: Katar’da ne işiniz var?

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa