11 Haziran 2017 13:02

İran Emek Partisi: Saldırılar ABD politikasının sonucu

İran Emek Partisi (Tufan), Tahran saldırılarıyla ilgili 'ABD Başkanı Trump, bölgedeki gerilime benzin dökmüştür' açıklamasında bulundu.

Paylaş

İran Emek Partisi Tufan, Tahran’daki IŞİD saldırılarıyla ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada, geçtiğimiz Çarşamba günü başkent Tahran’taki meclis binasına ve Humeyni’nin mezarına yönelik saldırılarda 17 kişinin yaşamını yitirdiği ve saldırıları IŞİD’in üstlendiği hatırlatıldı. 

Açıklamada, IŞİD’in ve Suriye, Irak, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerdeki durumun Batılı emperyalistlerin ve Suudi Arabistan liderliğindeki müttefiklerinin politikalarının sonucu olduğu; bölgenin ABD ve İsrail’in çıkarları gereği parçalandığı ifade edildi. 

“Tahran’daki terör eylemleri de Başkan Trump’ın, 110 milyar dolarlık askeri anlaşma imzaladığı Suudi Arabistan ziyaretinin sonucudur. Donald Trump, bölgedeki gerilime, özellikle de Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilime benzin dökmüştür. Suudi Arabistan ve Katar arasında, Katar’ın İran’la yakınlaşması gerekçesiyle başlayan gerilim ve Katar’a yönelik ekonomik abluka bu çerçevede anlaşılmalıdır” denildi. 

İRAN YÖNETİMİ DURUMU KENDİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIYOR

Emperyalizmin İran’ı istikrarsızlaştırmaya yönelik terör politikasıyla etkin bir mücadelenin önemine dikkat çekilen açıklamada, “İslami Cumhuriyet rejimi ise tam tersi şekilde hareket ederek, durumu kendi çıkarları için sömürmekte ve kitleler üzerindeki baskıyı yoğunlaştırmaktadır. İslam Cumhuriyetinin bu gerici politikaları güvenlik, istikrar, huzur ve normalleşme sağlamayamaz. Sadece özgürlük, refah ve halkın birliği terörizme ve emperyalizmin iş birlikçilerine karşı mücadelede zaferi garanti edebilir” ifadeleri kullanıldı.  

İran Emek Partisi (Tufan) olarak terörist eylemlerde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilenen açıklamada, “Tahran’daki bu barbarca ve terörist eylemleri lanetliyoruz ve halkı İran’ı tehdit eden gelişmelere karşı dikkatli ve birlik olmaya çağırıyoruz” denildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Karanlığa karşı mum yaktılar

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da şüpheli asker ölümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...