11 Haziran 2017 12:58

Karanlığa karşı mum yaktılar

TYS’nin öncülüğünde bir araya gelen yazar, şair, aydın ve siyasetçiler, cezaevindeki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Paylaş

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS) düzenlediği “Özgürlük için söz ver” eyleminde bu kez Kadıköy Belediyesi Kitap Günleri kapsamında bir araya gelenler, bu kez mumlar yakarak Haydarpaşa Garı önünden denize bıraktılar.

‘DİLİMİZİ TUTSAK ETTİLER’

Etkinlikte söz alan TYS Genel Başkanı Mustafa Köz, “Bir ülkenin yazarları cezaevindeyse, o ülkenin dili tutsak edilmiştir” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da mumu denize bırakırken, “Buradan yayılan ışık, gazeteci dostlarımızın hücrelerini aydınlatsın. Onlara bir ses, bir nefes olsun...” dileğinde bulundu. Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Sözcü çalışanları Gökmen Ulu ve Mediha Olgun’u cezaevinde ziyaret ettiğini de anlatan Yarkadaş, “Onların gözlerinde, umudu, inancı, kararlılığı ve demokrasi özlemini gördüm” diye konuştu. 

Türkiye’nin “tutuklu gazeteciler ayıbı”ndan bir an önce kurtulması gerektiğini belirten Yarkadaş “Bu mumların ışığı, Türkiye’mizi aydınlatsın. Demokrasi mücadelesi verenlere selam olsun” dedi. 

12 EYLÜL VURGUSU

TYS eski Başkanı Ataol Behramoğlu da yaşananların 12 Eylül darbesini bile geride bıraktığını söyledi. Behramoğlu, tüm demokratları “faşizme karşı birleşmeye ve mücadele etmeye” çağırdı. Behramoğlu, özgürlük şiirleri de okudu.

Etkinlikte, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Özgür Mumcu ile Yazar Seray Şahiner de söz aldı. Her iki yazar da demokrasi mücadelesi için yan yana durulması gerektiğinin altını çizdi. Mumlar yakılırken, Edebiyat Eleştirmeni Ayşegül Tözören, “Bu mumlar aynı zamanda Nuriye ve Semih için de yakılıyor” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 97. günü olması dolayısıyla denize 97 mumun bırakıldığı etkinliğe Şair Suna Aras, Yazar-Avukat Haydar Aksoy, CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Şair Hakkı Zariç, Yazar Belma Fırat, Gazeteci Musa Ağacık, Arzum Karasu ve birçok kişi katıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vatandaşlıktan 16 yıl önce atılan Celepli’ye dön çağrısı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...