11 Haziran 2017 10:54

Mozambik'te polisinden kel erkeklere 'dikkatli olun' çağrısı

Yakın zamanda 5 kel erkeğin peş peşe öldürüldüğü Mozambik'te polis, kel erkeklere dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Paylaş

Kısa süre içinde beş kel erkeğin öldürülmesinin ardından Mozambik polisi, kel erkeklere dikkatli olmaları çağrısında bulundu. Kelliğin zenginliğe işaret ettiği düşünülen ülkede öldürülen erkeklerin organlarının ritüellerde kullanıldığı sanılıyor.

Mozambik gazetelerinde çıkan haberlere göre son bir hafta içinde 3 kel erkek öldürülmüş, bundan kısa bir süre önce de öldürülmüş 2 kel erkeğin cesetleri bulunmuştu.

Haberlerde aynı bölgede daha önce de pigment hastası olan albinoların ritüeller için öldürüldüğü belirtiliyor.

Polis sözcüsü Alfonso Dias konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında bazı yerel toplumlarda kellik ile zenginlik arasında bağlantı olduğuna inanıldığı, öldürülen erkeklerin organlarının diğer kişlerin zengin olması amacıyla ritüellerde kullanıldığını belirterek ‘‘Kel erkeklerin kafasının içinde altın olduğuna inanılıyor’’ diye konuştu.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre de Mozambik’te albino hastası kişilerin organlarının mutluluk ve başarı getirdiğine inanıldığı, bu nedenle çok büyük paralara satıldığı belirtilerek, 2014 yılından bu yana yüzden fazla albino hastasının saldırıya uğradığı açıklandı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

11 ilçede IŞİD operasyonu: 18 gözaltı

SONRAKİ HABER

Gezi davası görülüyor: Davada sona gelindi, kararın bugün açıklanması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...