10 Haziran 2017 18:35

'Hayır Tutuklanamaz ' konserinde ortak mücadele çağrısı

İzmir'de hayır tutuklularının serbest bırakılması için düzenlenen konserde, DİSK, CHP ve HDP temsilcileri, AKP'ye karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

Paylaş

Şaibeli referandum sonrasında yapılan eylemlerden dolayı tutuklu bulunanlar için İzmir'de aralarında sendika, oda, siyasi ve çok sayıda kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu 'Hayır Tutuklanamaz' Platformu gerçekleştirdiği konserle hayır çağrısına sahip çıkanların serbest bırakılmasını istedi.

Kültürpark Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleştirilen etkinliğe DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve Halkın TKP'si Genel Başkanı Erkan Baş, konuşmacı olarak katılırken, sanatçı İlkay Akkaya, Praksis Grubu ve Ahura Ritim Topluluğu da sahneye çıktı.

Sık sık ' Hayır Bitmedi Daha Yeni Başlıyor', 'Faşizme Karşı Omuz Omuza' ve 'Nuriye ve Semih Yalnız Değildir' sloganlarının atıldığı etkinlik, referandum sonuçlarını protesto ettiği için tutuklanan Baran Bozdaş'ın mektubunun okunması ile başladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko,15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrasında hükümetin asıl olarak demokrasi verenlere yönelik saldırı girişiminde bulunduğunu belirterek "DİSK olarak dedik ki, 'Eğer siz evet oyu kullanırsanız bu referandumdan sonra bu eşkıyalar sizin haklarınızı alacaklar' dedik öyle de oldu. Kıdem tazminatını gasp etmek istiyorlar. DİSK olarak bedeli ne olursa olsun kıdem tazminatını vermeyeceğiz. İşçilerin, kiralık işçi olmasını istiyorlar. Kiralık işçinin sendikası olmaz kiralık işçinin hakları olmaz. Bunu da kabul etmeyeceğiz. Mazlumlar, ayağa kalkmadığı sürece diktatörler diz çökmez. Onun için biz mazlumlar ayağa kalkmalıyız" dedi.

'TUTUKLAMALARA SEYİRCİ KALDIK'

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, darbe girişimi sonrasında demokrasi mücadelesi verenlerin bir araya gelemediğini ifade ederek şunları söyledi "Bugün neredeyse bütün özgürlüklerimiz kısıtlanmış. Bugün yine en çok mağdur olan solcular olmuştur. , "Farklı görüşlerimiz olabilir ama demokrasi adına özgülükler adına bir arada durmayı mutlaka ama mutlaka yapmalıyız. Aksi taktirde bu sistem bizi ezmeye devam edecektir. Seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri tutuklanırken biz buna seyirci kalmamalıydık bu özeleştiriyi vermek zorundayız. Yüzde 60'ın üzerinde bir 'Hayır'ın' bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Demokrasi ve özgürlüklerimize sahip çıkmak için bir arada durmalıyız".

'DEMOKRASİ GÜÇLERİ BİR ARAYA GELMELİ'

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da konuşmasını AKP'ye karşı direnenleri selamlayarak başladı. AKP'nin karanlık rejiminin asla kabul edilemeyeceğini dile getiren Doğan "Cumhuriyetin tüm değerleri yok edildi. Demokratik siyaset alanlarımız yok edildi. 5000'in üzerinde parti kadromuzu, demokrasi mücadelesini engellenmek için tutukladılar. Mücadele hattı, AKP iktidarına karşı kurulmak zorundadır. Yeni sistemin adı siyasal İslam'dır. Bu sisteme karşı birleşik bir hat kurulmazsa hak hukuk kayıpları artacaktır. Bir arada yaşamanın koşullarını beraber yaratabiliriz. Tüm demokrasi güçleri olarak bir araya gelmezsek bu karanlık rejime boyun eğdik denektir. Ama biz bu karanlık rejime boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Halkın TKP'si Genel Başkanı Erkan Baş'ın sahneye TKP Genel Başkanı olarak çağrılmasının ardından salonda tartışma çıktı. Kendilerini TKP üyeleri olarak belirten bir grup durumu protesto etti ve ardından salondan ayrıldı. Etkinlik müziklerle devam etti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından İsrail'e kınama

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...