10 Haziran 2017 15:44

Kartal'da ortaokulun imam hatibe dönüştürülmesine tepki

Kartal’da veliler ve mahalle sakinleri Mahmut Kemal İnal Ortaokulunun imam hatibe dönüştürülmesine tepki gösterdi.

Paylaş

İstanbul Kartal’da bulunan Mahmut Kemal İnal Ortaokulunun imam hatibe dönüştürülmesine karşı okulun velileri ve mahalle sakinleri okul önünde eylem yaptı. “Okulumuzun İmam Hatip Ortaokuluna dönüşmesini istemiyoruz” pankartı açan veliler ve mahalle sakinleri, okullarının imam hatibe dönüşmesini istemediklerini belirti.

‘BİZLERE SORULMADI’

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ın da katıldığı açıklamada, “Maddi ve manevi emeklerimiz sonucunda okulumuz Kartal ilçesinin en başarılı okullarından biri haline gelmiştir. Bu kadar emeğe rağmen biz velilere, okul aile birliğine ve mahalle sakinlerine hiç sorulmadı , 4+4+4 yasası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yasa ve yönetmelikler, yok sayılarak okulumuzun imam hatibe dönüştürüleceği kararı alınmıştır. İlçe milli eğitim tarafından bizlere, okulumuzun imam hatip talebi olması talebiyle imzalar ulaştığı için okulumuzu imam hatibe dönüştürme kararı aldıkları iletildi. Günlerdir her gün okulumuz velileri ve mahallemizde yaşayan herkesle her gün görüşüyoruz. Bugüne kadar hiç kimse okulumuzun imam hatibe dönüştürülmesini istediğini söylemedi” denildi.

‘ÖĞRETMENLERİMİZ VE ÖĞRENCİLERİMİZ MAĞDUR OLACAK’

Mahallenin çok yakınında Çakabey İmam Hatip Ortaokulu bulunduğunun söylendiği açıklamada, “Sınıf mevcutları oldukça düşük ve yeni öğrencilerin kaydedilmesine uygun. Bizim okulun sınıfları ise son derece kalabalık. Mahallemizin çok yakınında imam hatip ortaokulu bulunmasına rağmen okulumuzun imam hatibe dönüştürülme kararı alınmasını anlamakta zorluk çekiyoruz” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Okulumuzun aşamalı olarak imam hatip olması durumunda öğretmenlerimizin önemli bir bölümü norm fazlası olacak ve okuldan ayrılmak zorunda kalacak. Bu durum hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin mağdur olmasına neden olacak ve çocuklarımızın başarısını ve psikolojisini olumsuz etkileyecek.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Urfa'da iftardan sahura 3 ton ciğer tüketiliyor

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa