10 Haziran 2017 15:09

10 Ekim katliamının 20. ayında anıt yok reklam tabelası var

10 Ekim Ankara katliamında yitirilenler, saldırının 20. ayında anıldı. Anmada hayatını kaybedenler için anıt yapılmamasına tepki gösterildi.

Paylaş

10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD'in geçekleştirdiği katliamda hayatını kaybedenler, Ankara Tren Garı'nda anıldı. Katliamın 20. ayında gerçekleşen anmada, yaşamını yitiren 101 kişi anısına bombaların patladığı yere halen anıt yapılmamasına tepki vardı.

10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği adına konuşan İnsan Seyhan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bombaların patladığı yere katliamda hayatını kaybedenler anısına anıt yapılacağı sözünü hatırlatarak, "Katliam üzerinden 20 ay geçti ancak halen ölenler anısına bir anıt yapılmış değil, üstelik yakınlarımızı kaybettiğimiz yerde reklam tabelası duruyor. Durum katliamda yakınlarını kaybeden aileleri ve yaralıları derinden üzüyor" dedi.

Her ayın 10'unda düzenledikleri anmalara her geçen gün katılımın azalmasını da eleştiren Seyhan, "Kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Sendikalardan ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden çok az sayıda insan anmalarımıza geliyor. Biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz" diye çağrıda bulundu.

Katliamda yaralanan Aziz Mustafa Şimşek, 10 Ekim günü tek istediklerinin Türkiye'ye barışın gelmesi olduğunu belirterek, "Tarihte hiçbir zaman zenginin çocuğu ölmüyor. Birinin damadı, çocuğu olduğunuz zaman hukuk ve adalet sizden yana işliyor. Ancak Nuriye ve Semih gibi işinizi istediğiniz, barışın gelmesini istediğiniz zaman içeri atılıyorsunuz" diye konuştu.

Anmaya destek olmak için gelen Eğitim Sen MYK üyesi Derya Yulcu ise siyasi iktirdardan adalet beklemediklerini ifade ederek, "Hukuk devleti olmayan bir iktidardan adalet beklemiyoruz. Eğer çocuklarımızın savaşlarda ölmesini istemiyorsak, Ortadoğu'da barışı sağlamamız gerek. Yoksa çocuklarımızın ölümünü izlemeye devam ederiz" dedi.

Anma, katliamda yitirilenler anısına bombaların patladığı yere bırakılan karanfillerin ardından sonlandı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Hasta mahpus Yıldız Gemicioğlu serbest bırakılsın’

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa