10 Haziran 2017 14:10

Eren Erdem: Tutuklu gazeteciler göçebe mi yaşıyor?

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem tutuklu gazetecilere dikkat çekerek, Arınç ve Topbaş'ın damatlarının serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Paylaş

‘FETÖ’ gerekçesiyle gözaltına alınan Kadir Topbaş ve Bülent Arınç’ın damatları kısa sürede serbest bırakılırken gazetecilerin, eğitimcilerin tutuklu olması tartışılmaya devam ediyor. Yeter’in ‘sabit ikametgahı var’ gerekçesiyle serbest bırakılmasını hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem tutuklu gazetecilerin isimlerin anarak ‘Bunlar çadırda mı yaşıyor’ diye sordu. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı içeride ölüm sınırında yüzlerce insan olmasına rağmen sağlık sorunları nedeniyle, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter ise tutuklandıktan 4 gün sonra jet hızıyla tahliye edilmişti. 

YETER ARINÇ’I İŞARET ETTİ

Yeter, mevcut delil durumu, şüphelinin ‘sabit ikametgah sahibi oluşu ve tutuklama tedbirinden beklenen faydanın adli kontrol tedbiriyle sağlanılacağı kanaatine varıldığı’ gerekçesiyle tahliye edildi. Eren Erdem, Yeter’in, hakimlik sorgusunda bir dönem başkanlığını yaptığı Uluslararası Sağlık Federasyonunda (USAF) içinde FETÖ’ye yakın kişilerin bulunduğunu söyleyerek “Bana başkanlık teklifi geldiğinde kayınpederim eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ile konuştum. Bana böyle bir sivil toplum örgütünün başında bulunmamın faydalı olacağını söyledi. Ben de bu duygularla bu görevi kabul ettim” sözlerini hatırlattı ve şu soruları yöneltti.

NEDEN BIRAKILMIYORLAR?

- 221 gündür tutuklu bulunan Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör; 160 gündür tutuklu bulunan Ahmet Şık ve haftalardır tutuklu olan Yunus Emre İper ve Oğuz Güven, sabit ikametgahı olmadığı için mi serbest bırakılmamaktadır? Bu kişiler göçebe olarak çadırda mı yaşamaktadır?

- Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu ve İnternet Sitesinin Sorumlu Müdürü Mediha Olgun, attığı tweetler ve köşe yazısı için 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Atilla Taş ve gazeteci Murat Aksoy 150’den fazla gazeteci göçebe hayat sürdükleri için mi serbest bırakılmamaktadır?

-93 gündür açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen, Öğretmen Semih Özakçay’la birlikte tutuklu bulunan akademisyenlerin serbest bırakılmamasının  gerekçesi sabit ikametgahlarının olmayışı ve ‘parklarda yaşıyor olmalarından’ mıdır? (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri, idam edilen Güney için adalet istedi

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa