‘TKP’nin isim hakkı’ gerilimi sürüyor

‘TKP’nin isim hakkı’ gerilimi sürüyor

İzmir, Ankara ve İstanbul’da, 'TKP' ismini sahiplenen gruplar arasında kavga yaşandı.

‘TKP’nin isim hakkına sahip olma’ gerilimi sürüyor. Dün, İzmir, Ankara ve İstanbul’da, TKP’deki ayrışma sonrası Komünist Parti (KP) ve Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) ismini alan ve 'TKP' ismini sahiplenen gruplar arasında kavga çıktı.

İzmir'de hayır tutuklularının serbest bırakılması için düzenlenen konserde,  Halkın TKP'si Genel Başkanı Erkan Baş'ın sahneye TKP Genel Başkanı olarak çağrılmasının ardından salonda tartışma çıktı. Bir grup Baş’a tepki göstererek salonu terk ederken tartışma büyümeden önlendi.

Bu olayın hemen ardından Ankara’da aynı gruplar arasında kavga çıktı. Bıçakların kullanıldığı iddia edilen kavgada 15 kişi yaralandı.
Kavga, Karanfil Sokak’ta bulunan Nâzım Hikmet Kültür Merkezi önünde yaşandı. Olayda Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin bulunduğu binanın giriş katındaki kafenin de camları kırıldı. Kavga üzerine sokağa polis ekipleri ile ambulanslar sevk edildi. Yaralı 15 kişi tedavi edilmek üzere başkentteki hastanelere götürüldü. Polis kavgayla ilgili inceleme başlattı.

Aynı saatlerde bir kavga da İstanbul Kadıköy’de yaşandı. Kadıköy’de KP binasına dönük saldırıda 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

PARTİLER BİRBİRİNİ SUÇLADI

Her iki siyasi parti de olaylara dair yazılı açıklama yaptı.

KP tarafının açıklamasında yaşananlar provokasyon olarak nitelendi ve “Partimiz, hiçbir şekilde provokasyonlara pabuç bırakmayacak güç ve kararlılıktadır” denildi. Açıklamada “Günlerdir, ‘Resmi TKP’, ‘Polis TKP’ gibi ifadelerle saldırdıkları partimizin bir saldırı hazırlığında olduğu gibi duyurular da tespit edilmiş kışkırtıcılar tarafından yapılmıştır. Bunların hepsini tanıyoruz” ifadesi kullanıldı.

HTKP tarafı ise, KP üyelerinin İzmir’de provokasyon yaptığını söyledi ve uzun süredir tehdit edildiklerini ifade etti. Açıklamada “Partimiz an itibari ile siyasal gündemine ve devrimci mücadelesine geri dönecektir. Ancak partimizi başka gündemlerle tanımak isteyenlere de gerekli yanıtı verecektir” denildi.  

Her iki taraftan yapılan açıklama da TKP adıyla yapıldı.

NE OLMUŞTU?

TKP, 2014’te KP ve HTKP olarak iki gruba ayrılmıştı. İki grup, imzaladıkları protokolle TKP’yi gelecekte statüsüne karar vermek üzere tarafsız bir heyete bırakmıştı. Partiler bu süreçte TKP’nin ismini ve amblemini kullanmadı. Ancak Ocak 2017’de KP öncülüğünde bir kongre düzenlendi ve “TKP’nin yoluna devam ettiği” açıklandı. HTKP bu duruma tepki göstererek TKP adını kullanmaya başladı. Bunun üzerine TKP kongresini toplayanlar, HTKP’yi Yargıtay’a şikayet etti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Haziran 2017 13:42
www.evrensel.net
ETİKETLER KPHTKPTKP

3 yorum yapılmış

 1. ekrem güldoğan 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Kavga değil, 3 mekanda eş zamanlı olarak KP eşkıyaları Halkın TKP si üye ve mekanlarına saldırmıştır.

 2. ekrem güldoğan 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  haber eksik ve hatalı dostlar. İzmirde, İstanbulda ve Ankarada Halkın TKP BİNALARIDIR. Ayrıca yollarda kadın yoldaşlarda saldırılara maruz kalmıştır.Karanfil sok NHKM Taşlı sopalı bıçaklı zincirli 80 KP li tarafından basılmıştır.

 3. Fatih Ustaçam 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bugün birbirine düşen iki kanat birleşik iken 2012 yılında benzer bir saldırıda babaları yaşındaki Maden-İş üyelerinin kafalarını kırmaktan geri durmadılar.

  80 öncesinden beri TKP üyesi olanlara siz ne hakla TKP adı ile faliyet gösterirsiniz diye saldırdılar.

  O gün iki kanat "tek ses" halinde yaptıklarının haklılığını savunuyorlardı.

  Sosyalist hareket o tarihte yeterli tepkiyi vermedikleri için bugün aynı sorumsuzluğu yapmaktan geri durmuyorlar.

  Doğru dürüst özeleştiri vermedikleri sürece iki kanatta sosyalistler tarafından tecrit edilmelidir.

  Bu görüntünün Mekke'de kumbara parası için birbirine giren İsmailağa cemati kavgasından farkı nedir?

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.