10 Haziran 2017 09:33

Mahkeme kararı tanınmadı, otel için denizi doldurdular

Muğla'nın Bordum ilçesine bağlı Çetilli Burnu’nda BESA Grup'unun ruhsatsız yaptığı otel inşaatı mahkeme kararına rağmen devam ediyor.

Paylaş

Gökhan ÖNER

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan ve Türkbükü mahalleri arasında bulunan Çetilli Burnu’nda, Ankara Ticaret Odası (ATO) eski Başkanı Salih Bezci’ye ait BESA Marin Turizm İşletmeleri A.Ş. firmasının "Ruhsatsız" olarak başlattığı otel inşaatının mahkemenin durdurma kararlarına rağmen devam ettiği ortaya çıktı. Ruhsatsız süren otel inşaatının "Araziye yol yapımı" adı altında sürdürüldüğü belirtilirken, devam eden inşaat çalışmalarına 154 dönümlük arazinin denize kıyısı olan 32 dönümlük kısmında da denize 15 metrekare kaçak dolgu yapıldığı tespit edildi.

MAHKEMENİN KARARI TANINMIYOR

Otelin ruhsatsız yapıldığı gerekçesi ile TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüleri, Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği, Denizciler Derneği'nin 2016 Ağustos ayında yaptığı suç duyurusu üzerine 3621 Sayılı Kıyı Kanunu uyarınca inşaat alanı mühürlendi. Yine firma hakkında 49 bin 95 TL idari para cezası uygulandı. Mahkeme kararına rağmen devam eden otel inşaatının durdurulması bekleniyor.

Mahkemenin inşaat çalışmalarını durdurduğunu hatırlatan Avukat Haluk Ortaç, “Karara rağmen denize yapılan dolgu geri alınmazken, hukuka aykırı bir şekilde inşaat çalışmaları hala devam ediyor. BESA Grubu sürekli ‘arazime yol açıyorum’ diyerek inşaata devam ediyor. Halbuki oraya bakıldığı zaman artık yol olmaktan çıkmış resmen ruhsatsız bir yapı şekline dönüşmüş. Orada ki çalışmalar acımasız bir şekilde devam ediyor. Çetilli gibi cennet bir koyda bir cehennem yaratılıyor” ifadelerini kullandı.

  • Avukat Haluk Ortaç

'3 YILDIR KAÇAK ÇALIŞIYOR'

İnşaat çalışmasının 3 yıldır kaçak olduğunu ve mahkeme kararı bulunduğunu belirten mahalle sakini Umay Karabaş da, “Çetilli normal makilik bir alandı. Orada birçok canlı yaşam sürüyordu. Orasını şuan çöl haline getirdiler. Son 3 yılın sonunda orada bir yabancı ot dahi yok. Denize döktükleri hafriyatla denizin altındaki balık yuvalarını ve bitki örtüsünü öldürdüler. Çetilli binalaştığından kaynaklı artık oranın soğuma ihtimali yok. Sürekli sıcak bir alan olacak. Bütün öldürülen minik minik doğal parçalar Bodrum’un daha sıcak, kurak ve nefes alınmaz hale getirecek” dedi.

YETKİLİLER İLGİLENMİYOR

İnşaat alanın ruhsatsız olduğunu Nihat Koyuncu ise, “Yeşil bitki örtüsüne sahip olan Çetilli, kelaynak durumuna getirildi. Doldurulan dolgu ise yapılacak olan limanın ön ayaklarıdır” dedi. “Yetkililer niye var?” diye soran Koyuncu, inşaat alanında çalışma yapıldığına dair yüzlerce şikayet olmasına rağmen ilgilenen yetkili olmadı. Kanun bazılarına işlerken bazılarına işlemiyor. Burası bilinçli bir şekilde ranta kurban ediliyor” diye konuştu.

‘CEVAP VERECEK YETKİLİ YOK’

İddialara ilişkin BESA Grup’tan telefonumuza cevap veren yetkili, "Şu an cevap verebilecek bir yetkili yok. Ancak bahsettiğiniz konuyu yetkililere aktaracağız. Dönüş yapmamızı söylerlerse size dönüş yaparız" ifadelerinde bulundu. (Muğla/DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Batman’da yaralanan asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa