10 Haziran 2017 05:59

130 kişilik listede iltica eden NATO askerleri yok

İçişleri Bakanlığının vatandaşlıktan çıkarılacağı belirtilen listede Almanya'ya iltica eden NATO askerleri ve Zekeriya Öz yer almıyor.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

İçişleri Bakanlığının 3 ay içinde yurda dönmemeleri durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağı ifade edilenlerin listesinde dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıkıyor.  15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Almanya’dan iltica talebinde bulunan NATO Askerleri ve Almanya’ya iltica ettiği ileri sürülen Ergenekon Davası Savcısı Zekeriya Öz de listede yer almıyor.

Hafta başında Türkiye İçişleri Bakanlığı, yurt dışında bulunup da 15 Temmuz darbe girişimine karışan, Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu öne sürülenlerin yanı sıra iki HDP milletvekilinin de olduğu 130 kişilik isim listesini yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, listede adı bulunan 130 kişinin 3 ay içinde yurda dönmemesi durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağı ilan edildi. 

130 kişilik listenin tanınan isimleri arasında Fethullah Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuba Hezer Öztürk ve BDP Van Eski Milletvekili Özdal Üçer yer alıyor. Listede çok fazla tanınan ya da üst düzey askeri yöneticinin olmaması dikkat çekerken, çoğunun kamuoyunda adı geçmeyen isimler olduğu görüldü. Bu nedenle söz konusu kişilerin 3 ay dolduğu takdirde vatandaşlıktan çıkarılacakların, darbe girişiminde hangi rolü oynadıkları ya da terör örgütleriyle basıl bir bağlantı içinde oldukları bilinmiyor.

ZEKERİYA ÖZ NEREDE?

Örneğin daha önce basında yer alan haberlerde Almanya’da olduğu ileri süren “Ergenekon Davası Savcısı” Zekeriya Öz’ün adı vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor. Yine Öz ile birlikte yurt dışına kaçtığı tespit edilen Savcı Celal Kara da listede yok.

Sadece Öz değil, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yurt dışı görevindeyken yurda çağrılan ancak bunu kabul etmeyerek başka bir ülkeye iltica etmeyi ya da yerleşmeyi tercih edenlerin isimleri de vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor.

NATO KOMUTANLARI GÜNLERCE TARTIŞILMIŞTI

Yine vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında daha önce Almanya’ya iltica ettikleri açıklanan 50 kadar üst düzey asker ve polisin ismi de yer almıyor.

Alman basınında daha önce yer alan haberlerde iltica edenler arasında NATO’da görev yapan üst düzey askerlerin çoğunlukta olduğu belirtilmişti. İltica edenler arasında, Almanya tarafından da dolaylı olarak doğrulanan bilgilere göre, değişik büyükelçiliklerde görev yapan 10’a yakın askeri ateşe, NATO’da görev yapan üst düzey 20’ye yakın general ve asker bulunuyor. Bunlar arasında Almanya-Ramstein ve Hollanda’daki NATO üzerinde görev yapanların sayısının fazla olduğu dikkat çekiyor. 

Muhtemelen isimleri Türkiye tarafından da bilinen bu üst düzey ordu mensuplarının iadesi için her iki ülke arasında görüşmeler yapılıyor. Almanya iltica hakkını gerekçe göstererek iade kapısını kapattı. Ancak buna rağmen Türkiye’nin bu üst düzey ordu mensuplarını vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasına dahil etmemesi dikkat çekici.  Almanya’ya iltica edenler arasında ayrıca 7 hakim ve çok sayıda emniyet yöneticisi de bulunuyor. Bunların isimleri de vatandaşlıktan çıkarılacaklar arasında yer almıyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘İşçinin gücünün farkına vardığı bir süreç yaşadık’

SONRAKİ HABER

ABD ve Fransa, IŞİD’lilerin ülkelerine iadeleri konusunda anlaşamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa