10 Haziran 2017 05:41

Sendikalar kıdem tazminatı hakkımız için harekete geçsin

Erdal Eren Ataman Ankara Yenimahalle Belediyesi işçileriyle kıdem tazminatının fona devredilmesini konuştu.

Paylaş

Erdal Eren ATAMAN
Ankara

Kıdem tazminatının işçiler için iş güvencesi ve rahat bir emeklilik imkanı olarak görüldüğünü ifade eden Ankara Yenimahalle Belediyesinde konuştuğumuz işçiler kıdem tazminatının fona devredilmesine tepki gösteriyor. DİSK/Genel-İş üyesi işçiler kıdem tazminatının gasbına karşı tüm sendikaların işçileri bilgilendirerek harekete geçmesini istiyor.

Kıdem tazminatının fona devredilmesine dair taslak kapalı kapılar ardında görüşülürken işçiler de endişeli bir bekleyiş içerisinde. Ankara’da Yenimahalle Belediyesinde çalışan Genel-İş üyesi işçilerle öğle arasında dinlendikleri bir çardakta konuşuyoruz. Emekliliğine iki yıl kalan bir işçi kıdem tazminatının fona devredilmesi konusunda kafasının çok karışık olduğunu söylüyor. İşçi, “AKP’nin iktidarı boyunca çıkan yasalar bu taslaktan da korkmama sebep oluyor. Çünkü bizim yararımıza iyi bir şey çıkmadığını biliyoruz. Yasanın neler getireceği konusunda sendikamız ve özellikle DİSK’e bağlı sendikalar tepki gösteriyor. Ancak bununla yetinmeleri, bize taslağın içeriğinden bahsetmeden tepki göstermemizi beklemeleri olumsuz bir tutum. Hakkımızın gasbedilmek istendiği bir konuda bilgilendirilip bir araya gelmemiz çok önemli” dedi.

‘YAŞAMAK ZORLAŞTI’

Sohbetimize dahil olan bir başka temizlik işçisi de “Kendi gazeteleri taslağı övüp duruyor. Madem bu kadar iyi bir şeydi de neden 15 yıllık iktidarları boyunca çıkarmadılar. Çünkü bu yasa işçi haklarına bir saldırıdır ve bunun zeminini yeni oluşturdular. Önceden işçi emekli olduğunda evini arabasını alır, emekli maaşı ile hayatını sürdürürdü. Şimdi ise bırakın ev araba almayı; aldıkları para ile geçinmek, yaşamak bile zor geliyor. Geçmişte işsizlik fonunun akıbetini unutmadık, kıdem tazminatının fona devrinin de farklı olacağına güvenimizin zerresi yok. Durum böyleyken elimizden tek şey gelir, birleşmek. Hakkımız açıkça ve arsızca elimizden alınmaya çalışılırken biz işçiler bir araya gelmeli ve hakkımıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

KONFEDERASYONLAR KOL KOLA GİRMELİ

İşsizlik fonunun patronlara peşkeşinden sonra bu taslağın da işçileri mağdur edeceğini düşündüklerini söyleyen bir başka işçi de sendikaların en kısa zamanda işçileri yasa hakkında bilgilendirmesi, konfederasyon veya sendika ayırt etmeksizin tüm işçi örgütlerinin kol kola girip mücadele etmesi gerektiğini söyledi. İşçi, “Hak gasbının engellenmesi için grevden toplu eylemlere her türlü kozun kullanılması gerekiyor. Önümüzde hakkımıza sahip çıkmamız gereken ve aynı zamanda OHAL bahanesi ile zorlaştırılacak bir süreç var. Kendilerinin ve çocuklarının geleceğini düşünen biz işçilerin birleşme vakti yakındır” diye konuştu.

KIDEM ÖDEMEME RAHATLIĞIYLA İŞTEN KOVARLAR

AYNI yerde çalışan bir güvenlik görevlisi de kıdem tazminatı düzenlemesi ile kıdem tazminatını hak etme süresinin uzayacağını belirterek, “Benim yaşım geçti. Eğer kovulursam iş bulamam ama belediyenin başka bir yönetime geçmesi demek bana kıdem ödememenin rahatlığı ile beni kovması açlığa mahkum etmesi demek. Bu yüzden mücadele etmeli, hakkımıza sahip çıkmalıyız” dedi. 

‘GÖZ YUMMAYACAĞIZ’

GENEL-İŞ Sendikası Ankara Şube Başkanı Turan Kütükbaş da kıdem tazminatının 1936’dan beri işçinin iş güvencesi ve kazanılmış bir hak olduğunu vurguladı. Kıdem tazminatı yönetmeliği kapsamında sorumluluğun patrona verilemesi ve 1 gün için bile çalışana kıdem tazminatının ödenmesini istediklerini belirten Kütükbaş, kıdem tazminatı ödemeyen patrona devletin yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi. Yıllardır bütün imkanların patronlar için seferber edildiğini belirten Kütükbaş, sendikal hak ve özgürlüklerin ise ihlal edildiğini dile getirdi. Sendika olarak kıdem tazminatının kaldırılmasına göz yummayacaklarını ifade eden Kütükbaş, “Bütün sendikalara bu görev çerçevesinde çağrıda bulunuyoruz. Haklarımıza sahip çıkalım. Biz görevimizin bilincindeyiz. Söz konusu iş ve ekmek olduğu zaman biz işçi ve emekçilere birlik olmak, işimize ekmeğimize sahip çıkmak düşer. Kıdem tazminatının kaldırılması işçinin güvencesine uzatılan bir eldir” dedi.

ÖNCEKİ HABER

İsmet Patron’dan ders çıkarmak

SONRAKİ HABER

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını imha ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa