10 Haziran 2017 05:13

Adana Barosu: Ailelere tehdit varken tahliye doğru değil

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Aladağ davasında sanıklardan Ramazan Dede’nin tahliyesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Aladağ davasını ve sanıklardan Ramazan Dede’nin tahliyesini değerlendiren Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, yurt yangınının önlem alınmadan göz göre göre geldiğini söyledi. Tahliyeyi doğru bulmadıklarını belirten Küçük, “Davada henüz tanıklar dinlenmedi ve ailelere de tehdit var. Bu şartlarda verilen tahliye kararı yanlış” ifadelerini kullandı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangınıyla ilgili davayı ve tutukluluğa devam kararına rağmen 5 gün sonra sanık Ramazan Dede’nin tahliyesini Adana Barosu Başkanı Veli Küçük gazetemize değerlendirdi. 

‘DELİLLER TOPLANMADAN VERİLEN TAHLİYE KARARI DOĞRU DEĞİL'

Davada yargılananların ‘taksirle öldürme’ suçu yerine olası kasıtla yargılanması gerektiğini belirten Küçük, suçun vasfının değişme ihtimali ve delillerinin toplanmasının tamamlanmamış olması nedeniyle Ramazan Dede’nin tahliye edilmesinin doğru olmadığını söyledi. Yaşanan olayı ‘Freni olmadığını bilerek bir araca binip trafikte ölüme sebep olmaya’ benzeten Küçük, “Bu durumda ‘Bunların olacağını öngöremem’ deme şansları yok. Yurt yangınında facia göz göre göre geldi” dedi. Duruşmada ifadelere bakıldığında yükün sadece yurt müdürüne yüklenilmeye çalışıldığını söyleyen Küçük, Başta Milli Eğitim yetkilileri ile binanın yapılmasına izin veren belediye yetkilileri, yurt olarak kullanılmasına izin veren kaymakamlık ve çocukları yurda yönlendirenlerin faciadan sorumlu olduğunu belirtti ve “Bu vebalin altından kimse ‘Ben böyle olacağını bilmiyordum’ diyerek kurtulamaz” ifadelerini kullandı.

‘BURADA ÖNGÖRÜLEMEYEN, ANLIK BİR ŞEY VAR MI?’

Dosyadaki bilirkişi raporuna göre binadaki eksikliklerin uzun yıllara dayandığını ifade eden Küçük, “Ciddi temel eksiklikler; yerlerdeki halının yanıcı, tavanın duvarların vernikli ahşap olması, yangın kapısının PVC olması, yangın kapısının kapı kolunun bulunmaması, yangın tüplerinin bulunmaması, levhalarının ve işaretlerinin bulunmaması gibi faciaya davetiye çıkaracak eksikliklere göz yumulmuş. Taksirle ölüme sebebiyet dediğiniz zaman akla ilk trafik kazası gelir. Öngörülmeyen, beklenmeyen hiç kimsenin olmasını istemediği fakat kendiliğinden anlık gelişerek meydana gelen bir olaydır bu. Ancak burada buna benzer bir şey var mı?” dedi. Küçük, “Biz bütün bu sebeplerden dolayı olası kasıttan davanın açılması ve değerlendirmenin buna göre yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

Müşteki ailelerin ifadelerinde tehdit edildikleri söylediklerini hatırlatan Küçük, “Tanıklar henüz ifade vermedi. Böyle bir ortam içerisinde ifade vermeyen tanıkları sağlıklı ifade verebilmeleri için dış etkilerden uzak tutmak mahkemenin görevi. Bu eksiklik bile sanıkların tahliye edilmemeleri için tek başına yeterli. Ancak dernek hesap cetvelleri, dernekler müdürlüğünden dosyaların istenmesi, milli eğitim denetimine dair dosyaların istenmesi gibi eksiklikler tamamlanmadan, tablonun tamamı görülmeden verilen tahliye kararı yanlış” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARA ‘EVİNİZİN KADINI OLUN’ TELKİNİ

Tarikat yurtlarında verilen eğitimlerin çok büyük tehlikeler içerdiğini de vurgulayan Küçük, “Yurtlarda kalan belletmen denilen kişilerin derslerde “Kız çocuğu okumaz. Ortaokulu bitirdikten sonra okumanıza gerek yok. Evinizin kadını olun” dediklerini öğrendik.” dedi. Küçük, mahkemenin alacağı kararın gelecek açısından önemli olacağını vurguladı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kartal Yuvası halka açılmayı bekliyor

SONRAKİ HABER

Okmeydanı durağında metrobüsler çarpıştı: Şoförlerden biri yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...