10 Haziran 2017 05:08

Cumartesi Anneleri için klip

Şerif Karataş, gözaltında kayıplara dikkat çekmek ve Cumartesi Anneleri için klip çeken Cüneyt Demir ile konuştu.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Cumartesi Anneleri bu hafta Galatasaray’da yapacakları oturma eylemiyle 637. haftayı geride bırakacak. Toplumun barışa olan özlemini dile getirmek isteyen Barışa Ağıt’tan sonra Cüneyt Demir, bu kez gözaltı kayıplarına dikkat çekmek için Cumartesi Anneleri için klip çekti. Klipte şarkıyı Ömer Sönmez okurken, Haşim ve Gülistan Tokdemir ise düetle Sönmez’e eşlik etti, Demir de şiir okudu. 

20 yıl öncesinde çalıştığı İnsan Hakları Derneğinde (İHD) kayıp ailelerinin kayıpları için yeni yeni eylemler yapmaya başladığını anlatan Cüneyt Demir, kayıplar için o dönem Türkiye’de bulunan Gazeteci Günay Aslan’la birlikte Siirt’e bulunan Newala Qesaba’ya (Kasaplar Deresi) gittiklerini, bir çok yerde etnik kökeni, inancı fark etmeksizin aradıklarını söyledi. Kayıp insanların kendisi için bir yara olduğunu anlatan Demir, o yıllarda kaleme aldığı “Bugün Cumartesi Anne” adıyla şiir kitabında yer alan şiire klip çekerek, gözaltında kayıplara dikkat çekmek istediğini söyledi. Demir, kliple duyarlı kesim dışında bütün toplum tarafından bilinmesi gerektiğini düşünerek, bunu müzik yoluyla yaptığını belirti. Müzikle topluma ulaşmanın daha kolay olacağına inandığını anlatan Demir, klipten sonra arayıp Cumartesi Annelerini ve kayıpları soranlar olduğunu söyledi. Klipte kamuoyu tarafından daha çok bilinen isimlerin yer alması için yaptığı görüşmeleri anlatan Demir, görüşmelerden, “Biz ağzımızla kuş tutsak dahi, Türkiye’de bu anlamda bir  şey gündem olmaz. Türkiye konjonktür olarak müsait değil” cevabını aldığını belirtti. 

KAYIP YAKINI KLİPTE OYNADI

Ahmet Kaya ile uzun yıllar çalışan Kadir Şeker’in müzik yönetmenliğini yaptığını belirten Demir, Gülistan ve Haşim Tokdemir ile Hanifi Erdoğan’ın önemli katkılarının olduğunu belirtti. Maddi olarak Tekman Derneğinin katkısı olduğunu anlatan Demir, klip çekimlerinin İstanbul’un farklı üç yerinde Taşoluk, Sarıgazi’de ve Sultanbeyli’de olduğunu söyledi. 

Klipte anne rolünde oynayan Meliha Yaşar’ın da yakınlarının da gözaltında kaybedildiği bilgisini veren Demir, “Klipte oynarken de hissederek oynadı. Yapay olmadı” dedi. Türkiye’de basının bulunduğu durumu işaret eden Demir, internet ortamında, sosyal paylaşım siteleri üzerinden izlenebileceğini de belirtti. Vicdanlı olan insanların ülkede ve dünyada yaşananlara ilgisiz kalmaması gerektiğini söyleyen Demir, yeni çalışmasının ise savaşın çocuklarıyla ilgili olacağını dile getirdi. 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

FotoYorum: Ağaçlar bile ağlıyor...

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Bütün öğretmenlerin eşit ve güvenceli olduğu meslek kanunu çıkartılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...