10 Haziran 2017 00:16

Trump: Katar uzun zamandır terörü destekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Körfez ülkelerin ilişkiyi kestiği Katar’ın ‘uzun zamandır ve çok üst düzeyde terör destekçisi’ olduğunu söyledi.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Körfez ülkelerinin ilişkileri kesme kararı aldığı Katar’ın ‘uzun zamandır ve çok üst düzeyde terör destekçisi’ olduğunu söyledi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile birlikte Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Iohannis’in ABD ziyaretinin önemli bir döneme denk geldiğine değinen Trump, sözü Katar krizine getirdikten sonra, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkelerin yaptırım uyguladığı Katar’ı ‘uzun zamandır ve çok üst düzeyde terörün destekçisi’ olmakla suçladı. “Hiçbir uygar ulus teröre destek vermemeli ve hoşgörü göstermemeli” diyen Trump, “Ortadoğu ülkelerine yaptığım ziyaret sırasında görüştüğüm kilit ülke liderleri terörü maddi, askeri yada moral açıdan desteklemeyi durdurma sözü verdi. Ancak, Katar ne yazık ki tarihsel olarak çok yüksek düzeyde terörün destekçisi olmuştur. Bunun ışığında, bölge ülkelerinin liderleri bu davranış karşısında Katar’a yaptırım uygulama konusunu benle konuştular. Biz de bir karar vermek durumundaydık. Kolay yolu mu seçecektik, yoksa zor yolu seçip gerekli eyleme mi başvuracaktık? Terörizme desteği kesmek zorundaydık. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, üst düzey askeri yetkililerimiz ile birlikte Katar’ın teröre verdiği desteği durdurmak zorunda olduğunu söylemek kararı aldık. Bu desteği sona erdirmeliler’ dedi.

Trump, “İnsanlara, başkalarını öldürmeyi öğretmeyi durdurun. Kafalarını nefret ve hoşgörüsüzlükle doldurmayı durdurun. Başka ülke adı vermeyeceğim ama sorunu çözmüş değiliz ancak bu sorunu çözeceğiz. Başka seçimimiz yok. Bu benim en büyük önceliğim. Başkan olarak insanları güvende tutmak, IŞİD ve öteki terör örgütlerini yok etmek benim görevim. Bunu seçim kampanyasında da söyledim, şimdi de söylüyorum’ dedi.

Trump, Katar’ı sorumlu ülkeler birliği içinde görmek istediklerini söyleyerek, Katar ve bölgedeki öteki ülkelere “terörle mücadelede daha çok ve daha hızlı davranma” çağrısında bulundu. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Trump Comey'i Senato'ya yalan söylemekle suçladı

SONRAKİ HABER

Tiyatro Oyuncusu Orhan Aydın, Urla’da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa