09 Haziran 2017 21:15

Adanalı eğitimciler: Dinci ve piyasacı eğitimden vazgeçin!

Eğitim Sen Adana Şubesi 2016-2017 eğitim öğretimi yıl sonu değerlendirmesini paylaşmak için basın açıklaması yaptı.

Paylaş

Eğitim Sen Adana Şubesi 2016-2017 eğitim öğretimi yıl sonu değerlendirmesini paylaştı. Eğitim Sen MYK üyesi Ahmet Karagöz’ün de katıldığı açıklamayı okuyan Şube Başkanı Seçil Sönmez, OHAL ve KHK’ler gölgesinde geçen eğitim öğretim yılına öğretmenleri işsiz, öğrencileri öğretmensiz bırakan onları travmaya sürükleyen hukuksuz ihraçların sürgün ve açığa almaların damgasın vurduğunu ifade etti.

Kendini savunma hakkı bile tanınmadan, tamamen idari ve siyasi tasarruflarla sayısı 1542’si kendi üyeleri olmak üzere 40 bine yakın öğretmen, akademisyen ve idari personelin, ekmeğinden edildiğini ifade eden Sönmez, eğitim sisteminin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük bir tehlike ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

En büyük travmayı öğretmenleri, anne, babaları haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen çocukların yaşadığını dile getiren Sönmez, “Yüz binlerce çocuk; çaresizlik, utanç, suçluluk, ürkeklik-korkaklık, endişe, öfke, kırılganlık, güvensizlik, değersizlik, anlamsızlık vs. gibi olumsuz duygularla baş etmeye çalışarak eğitim hayatlarını sürdürmeye çalışmıştır” dedi.

Eğitim hakkı ve eğitime erişim açısından MEB’in benimsediği piyasacı ve rekabetçi eğitim politikalarının, devlet okullarındaki eğitimin niteliğinde yaşanan olumsuzlukları arttırdığını ifade eden Sönmez, iktidar desteği ve teşvikiyle özel okulların her açıdan desteklendiğini ve eğitimde yaşanan ticarileştirme uygulamaları tarihte hiç olmadığı kadar arttığını kaydetti.

PISA 2015’teki başarısız sonuçlar, taşımalı eğitim, fiziki donanım ve altyapı sorunları, atanmayan öğretmen sorunu, ücretli öğretmenlik uygulamaları, çocukların dini cemaat ve vakıfların yurtlarına yönlendirilmesi, yurt yangınında yaşamlarını yitirmesi ve barınmak zorunda bırakıldıkları yerlerde taciz ve istismara uğraması, gibi sorunların devam ettiğini dile getiren Sönmez, eğitimin laik, bilimsel ilkeler doğrultusunda eğitimin demokratik ve kamusal yönünün geliştirilmesi için derslik, okul, öğretmen açıklarından eğitimin genel bütçe içindeki payına kadar, eğitimin hemen her alanında köklü bir değişime gereksinim olduğunu dile getirdi.

340 bin öğrencinin devletin teşviki ile özel okullara aktarıldığını ifade eden Eğtim Sen MYK Üyesi Ahmet Karagöz, devlet okullarında fiziki ve altyapı olarak eksiklikler mevcutken öğrenci başına para verilerek emekçilerin cebinden özel okullara para aktarılmasına tepki gösterdi.

Öte yandan Aladağ yurt yangınında da görüldüğü gibi öğrencilerin cemaat yurtlarına yönlendirildiğini dile getiren Karagöz, eğitimde fırsat eşitliği için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: Nuriye ve Semih yaşasın!

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...