09 Haziran 2017 20:18

Tuğamiral ateş görüntülerini reddetti

15 Temmuz darbe girişimi davasında Eski Tuğamiral Sinan Sürer savunma yaptı.

Paylaş

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davada, karargaha giren vatandaşların üzerine ateş açarken görüntüleri ortaya çıkan ve yerde yatan yaralı bir kişiye tekme attığı iddia edilen Eski Tuğamiral Sinan Sürer savunma yaptı. Savunmasında ateş açmadığını ve kimseye tekme atmadığını iddia eden Sürer, “Bir tanık ateş ettiğimi söylesin, kafama sıkarım, tüm suçlamaları da kabul ederim dedi. 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesindeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, savunmasını yapan Eski Tuğgeneral Sinan Sürer, görüntüler kendisine verilmediği için izleme imkanının olmadığını ancak bir televizyon kanalında tesadüf olarak 7-8 saniye izleme olanağı olduğunu anlatan sanık Sürer, “Koridorda yürüyorum, 7-8 sivil yanımdan geçiyor. Koridorun karşısında da özel kuvvetler personeli var. Kendimi korumak için koridorun sol tarafına atıyorum. Elimde tabanca olduğu için ateş ettiğim sanılıyor. Ben ateş etmedim. Eğer bir kişi ateş ettiğimi söylesin kafama sıkarım ve tüm suçlamaları da kabul ederim. Kesinlikle ateş etmedim. Sadece korunma refleksi ile elimde tabancayı tuttum. Ateş etseydim, kolum geri teper, ateş ettikten sonra duman çıkardı. Eğer öyle bir şey olmuş olsaydı bu ortaya çıkardı. Yaralı birine tekme attığım iddiasını da kabul etmiyorum. Kimseye tekme atmadım. Refleks ile ayağımı yere vurmuş olabilirim. Kameraların görmediği yerde bu nasıl tespit edilmiş. Benim koridorda bulunduğum anda yerde yaralı kişi yoktu.” dedi. 

Teknolojinin çok geliştiğini belirten sanık Sürer, görüntülere dair balistik  rapor istedi. 

ATAŞELERE WHATSAPP GRUBUNDA ATTIĞI İDDİA EDİLEN MESAJ 

Darbe gecesi bazı ülkelerin askeri ataşelerine Whatsapp grubunda attığı iddia edilen "TSK yönetime el koydu. Bulunduğunuz bölgedeki muhataplarınıza iletin" şeklindeki mesajı özel kuvvetler personelinin silah zoruyla attığını iddia eden sanık Sürer'e, Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Sizin ataşelerle Whatsapp grubunuz olduğunu özel kuvvetler personeli nereden biliyordu" diye sordu. Sanık Sürer, "Yanımızda Mehmet Partigöç vardı. O biliyordu" diye yanıt verdi.

TABANCAYA CEP TELEFONU DEDİ

Sorgusu sırasında da sivillere ateş açmadığını tekrarlayan sanık Sürer'e, mahkeme başkanı iddianamede yer alan fotoğrafları gösterdi. Savunmasında tabancasının odasında, sorgu sırasında ise çantasında olduğunu söyleyen sanığa tabancasının rengi soruldu. Tarif ettiği tabancayı elinde gösterir fotoğraf gösterilen sanık, "Bu cep telefonu, aynı renkte olduğu için tabanca gibi duruyor" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı fotoğrafa tekrar bakarak, "Bu tabanca, cep telefonu değil" diyerek sanığa dikkatle bakmasını söyledi. Fotoğrafa tekrar bakan sanık elindekinin tabanca olduğunu kabul etti.   

Sanıklardan Gökhan Eski'nin avukatı Sidar Yurtçiçek, sanığa "Genelkurmay'da şehit olan vatandaşlardan bazılarının vücudundan çıkan mermi çekirdekleri 9 milimetre çapında. Bu mermi otomatik silahla değil tabancayla atılmış muhtemelen. Bu mermiler sizin silahınızdan çıkmış olabilir mi?" diye soru yöneltti.

Sanık cevabında silahlara çok aşina olmadığını söyleyerek, "Tabancamın kaç milimetre mermi attığını bilmiyorum" diye cevap verdi. Bunun üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, ""Sen nasıl bir askersin. Bir subay tabancasının kaç milimetre mermi attığının bilmez mi?" diyerek tepki gösterdi. 

MEMHMET PARTİGÖÇ SANIĞI YALANLADI 

Sanık Sürer, savunmasında 15 Temmuz gecesi Askeri Ataşelere attığı Whatsapp mesajını sanıklardan Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün zoruyla attığını söylemişti. Söz alan Partigöç, kimseyi tehdit etmediğini söyleyerek, "Anlaşılan o ki, sanık benim üzerimden çok defter kapatmaya çalıştı. Sanık 23.32'de karargaha giriyor. İddiasına göre 23.40 sıralarında benim tehdit etmemle ataşelere mesajı çekiyor. Ben hangi ara sanığı tehdit etmişim" sorusunu yöneltti.

Sanık Sürer ise sorunun cevabını savunmasında verdiğini söyledi. (Ankara/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ceyhun Keleş davasında Diyarbakır valisi dinlenecek

SONRAKİ HABER

Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa