09 Haziran 2017 20:02

Eğitime OHAL darbesi

Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, 2016-2017 eğitim-öğretim yılına ilişkin hazırladıkları raporu kamuoyuyla paylaştı.

Paylaş

Eğitim Sen Diyarbakır 1, 2 ve 3 No’lu şubeleri 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitimin durumuna ilişkin hazırladıkları raporu kamuoyuyla paylaştı.

Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eş Başkanı Abbas Şahin, tarafından açıklanan raporda bu yıl eğitime yönelik son yılların en ağır saldırı ve tehditlerinin yaşandığını belirtti. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eliyle hukuksuz ihraçların, açığa almaların, soruşturma ve sürgünlerin yaşandığını söyleyen Şahin, “MEB, iktidarın ideolojik yönelimleri doğrultusunda çalışmalar yapan dini vakıflar ile çeşitli protokollere imza atarak eğitimi dinselleştirme sürecinde siyasi nüfuzu olan cemaatlere özel görevler vermiştir” dedi.

‘DİYARBAKIR’DA 4314 EĞİTİMCİ AÇIĞA ALINDI’

Yapılan açıklamada OHAL sürecinde yaşanan kitlesel ihraçlar ve açığa almalar nedeniyle 1.5 milyonu aşkın öğrencinin öğretmensiz bırakıldığı, bazı okullarda ise öğretmenlerin büyük bölümünün açığa alınması öğrencilerin eğitimsiz kalmalarına neden olduğu kaydedildi. Ülke genelinde yaşanan bu sürecin Diyarbakır özelinde belirgin bir şekilde somutlaştırıldığını söyleyen Şahin, “Diyarbakır’da toplam 4314 eğitimci açığa alındığı, 140’a yakın ve içerisinde akademisyenlerinde olduğu eğitimciler ihraç edildi, 67 eğitimci gözaltına alındı, bunlardan 14’ü 4 ay tutuklu kaldı” dedi.

Binali Yıldırım’ın bölgede 14 bin öğretmenin sürgün edileceğini kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Şahin, bu süreçten sonra yaşananları şöyle sıraladı: “21 Aralık tarihinde 3 ders saatindeki etkinlikte birçok öğretmene idari soruşturma açıldı. 29 Aralık’ta ‘Ölümler dursun, Barış olsun’ diye bir günlük iş bırakma eylemine katılan 913 Eğitim Sen’li öğretmene idari soruşturma açıldı. Soruşturma süreci boyunca öğretmenler sendikadan istifa etmeleri konusunda müfettişler, il milli eğitim ve bakanlık tarafından tehdit edildi. 29 Aralık iş bırakma eyleminin yapıldığı günde kentin sivil toplum örgütleri ile birlikte yapılan şiddetsiz, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için  barış yürüyüşüne  katılan 56 KESK üyesine adli soruşturma açıldı. Şubat ayında Diyarbakır Konukevi önünde Eğitim Sen’li öğretmenlerin ‘Savaşa Karşı Barışı Savunuyoruz’ şiarıyla başlatılan ve 23 gün süren ‘Barış Nöbeti’ni kriminalize edilerek ve örgütle bağlantısı kurularak  15 öğretmene soruşturma açıldı.”

‘SOSYAL MEDYA HESAPLARI TAKİBE ALINDI’

Kamun emekçilerinin sosyal medya hesapları üzerinden bir cadı avı başlatıldığını söyleyen Şahin, “Bu kapsamda Bismil’de 23 öğretmen açığa alındı. Silvan 12, Dicle de 7, merkez de ise 8 öğretmen  hakkında adli ve idari davalar açıldı. Öğretmenlere 1 yıl ile 3 yıl arası kademe durdurma, 10  üyemize de  sürgün cezası verildi. Eski Dicle Temsilcimiz Mahmut Tokay memuriyetten ihraç edilmek üzere yüksek disiplin kuruluna sevk edildi. 21 Şubat Anadil Günü bayramı dolayısı ile her sene yaptığımız gibi okul defterlerine bir sivil itaatsizlik örneği olarak her öğretmen kendi ana dilinde bir cümle yazardı. Bunlara soruşturma açıldı ve 30 da 1 maaş cezası verildi. 15 Mayıs Kürt dil bayramında yine deftere Kürt kökenli öğretmenler  işledikleri müfredatı Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçeleriyle yazdıkları için soruşturma açıldı ve cezalar verildi. Burada ilginç olan Kürtçe öğretmen olarak hükümet tarafından atananların da ceza almasıydı” dedi. Eğitime OHAL darbesi vurulduğunu söyleyen Şahin, son olarak şunları kaydetti: “Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okul öncesinden üniversiteye kadar bilimin değil, dini inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrenci ve velilerle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve ana dilinde eğitim hakkı için mücadelemizi tüm emek ve demokrasi güçleri ile birlikte sürdüreceğimiz bilinmelidir.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

4 HDP’linin öldürülmesi 2 yıldır aydınlatılmadı

SONRAKİ HABER

Ceyhun Keleş davasında Diyarbakır valisi dinlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa