09 Haziran 2017 19:50

Gani Alkan: Sur'daki yıkıma herkes karşı çıkmalı

Sur'daki yeryüzü sofrasına katılan 78’liler Derneği Başkanı Gani Alkan, 'Bu yıkıma herkes karşı çıkmalıdır.' dedi.

Paylaş

Serpil BERK
Diyarbakır

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Alipaşa ve Lalebey Mahallelerindeki yıkıma karşı ramazan ayında yurttaşlarla dayanışma amacıyla başlatılan yeryüzü sofrası devam ediyor. Sur’da Yıkıma Hayır Platformu bileşenleri tarafından kurulan yeryüzü sofralarına yurttaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Sur’da Yıkıma Hayır Platformu sözcülerinden Talat Çetinkaya, halkın açlık ve susuzlukla terbiye edilmeye çalışıldığını aktaran, “Elektriğin, suyun kesilmesi ne dinle ne de insanlıkla açıklanabilecek bir durum. Bu durum karşısında yeryüzü sofrasıyla dayanışma ağı örebiliriz dedik. Sur’da iki yıldır büyük bir baskı var. İnsanlar bundan bıkmış durumda ve bu dayanışma sofralarıyla insanların bir araya gelip üzerlerindeki korkuyu atabileceklerini düşünüyoruz. Eskiden cıvıl cıvıl olan mahalleler şimdi belli bir saatten sonra sessizleşiyor. Yeryüzü sofrası kısmen de olsa  insanların sosyalleşmesini, mahallelerin yeniden kalabalıklaşmasına katkı sağladı” dedi.

‘OHAL OLMASA KİMSE EVİNİ BIRAKMAZ’

OHAL ortamının insanlarda korkuya neden olduğunu ifade eden Çetinkaya, “Mahallede konuştuğumuz insanların önemli bir kısmı evinden çıkmak istemiyor. Bir kısmı da OHAL ortamının getirdiği korkuyu yaşıyor. Sindirme ve bezdirme olmasa eminiz ki hiç kimse evini bırakmaz. Biz de bu anlamda elimizden geleni yapıyoruz, uluslararası kuruluşlara mektuplar, mailler gönderiyoruz. Siyasi heyetlerden bazılarından geri dönüş oldu ve buraya geleceklerini söylediler. Fakat ilgili kurumlardan, UNESCO’dan henüz bir dönüş olmadı. Birleşmiş Milletlerin yayımladığı rapor önemli bir ses oldu bizim için. Bu sesi yükseltmeye çalışıyoruz. Birkaç tarihi bina dışında kalan ne varsa yok edilmeye çalışılıyor. Hafıza, bellek ve kültür adına ne varsa yok ediliyor. Geçmişten bu yana burada yaşayan birçok halkın kültürü yok edilmeye çalışılıyor. Bunu durdurmaya çalışıyoruz ve sesimiz yükselir, dayanışmayı büyütürsek durduracağımıza inanıyorum” dedi.

‘İSTANBUL’UN, ARTVİN’İN SORUNU...’

78’liler Derneği Başkanı Gani Alkan ise 27 yıl Sur’da yaşadığını belirterek, “Çocukluğum burada geçti, aynı avluda 3-4 aile yaşardı, aynı sofrada otururdu herkes. Diyarbakır’da yaşayan herkes aslında Surlu’dur. Çünkü burada doğup büyümüş ve kentin diğer tarafında hayatına devam etmiştir. Sur’un yıkımı aslında bu kültürü yok etmek ve buradaki insanların birbirileriyle olan ortak duygularını, düşüncelerini ortadan kaldırmaktır” dedi. Alkan, Sur’da yaşayan insanların ekonomik durumunun iyi olmadığına dikkat çekerek, “Buralara modern dedikleri evler, işletmeler yapıp elit kesimlere verecekler. Yani Sur’un ruhundan, kültüründen uzak insanlar buraya yerleştirilmek isteniyor” dedi. Sur’un Yıkımına Hayır Platformunun her alanda bir kamuoyu oluşturma çabasında olduğunu belirten Alkan, “Her alandan ses çıkması gerekiyor. Bu sorun sadece Surluların değildir. Aynı zamanda Cizre’nin, Hakkari’nin, İstanbul’un, Ankara’nın, Artvin’in, İzmir’in de sorunudur. Gezi’deki gibi bir sahiplenme olmalıdır. Bu yıkıma herkes karşı çıkmalıdır. Bu aynı zamanda halkların buluşmasıdır, bu tarihe ve toplum karşı bir sorumluluktur” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Askeri üs bölgesine saldırı: 2 asker hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 3.6 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...