09 Haziran 2017 19:30

Ebeveynlerin karneyle imtihanı

Klinik Psikoloji Uzmanı Ceren Aydın, ebeveynlerin düşük karne notlarına nasıl tepki vermesi gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Paylaş

Koca bir eğitim sezonu geçti, tatil ve yaz tüm güzelliğiyle geldi. Yıl boyunca çocuklarının başarı durumlarını merak eden tüm ebeveynler için heyecanla beklenen karneler alındı. Ancak bazen yüz güldüren karneler, bazen de hayal kırıklıkları yaşatabiliyor. Eğer çocuğunuzun notları beklediğinizden ya da arzuladığınızdan düşükse bu duruma üzülebilirsiniz ancak bunun sağlıksız tutumlar şeklinde çocuğunuza yansımasına izin vermemelisiniz! Peki düşük karne notlarına ebeveyn olarak nasıl tepki vermek, nelere dikkat etmek gerekir? Klinik Psikoloji Uzmanı Ceren Aydın anlattı: 

BAŞARI KAVRAMINA YANLIŞ ANLAMLAR YÜKLEMEYİN

Karneler aileler tarafından çoğunlukla başarının doğrudan ve kesin bir göstergesi olarak kabul edilir. Hatta bazı durumlarda, oldukça yanlış da olsa, karneden yola çıkan ebeveynler çocuklarının karakterleri ve gelecek potansiyelleri hakkında olumsuz yargılar geliştirip çocuklarına bunu yansıtabilir. Bu çocuklarda yetersizlik hissi, yoğun bir kaygı, çalışmaya yönelik motivasyon kaybı ya da mükemmeliyetçilik gibi özelde akademik başarıyı, genelde ise çocuğun psikolojik iyilik halini örseleyecek- sorunlara yol açabilir. Bilmemiz gereken ilk şey, başarının sadece okul performansına indirgenebilecek bir kavramdan ziyade çok yönlü ve geliştirilebilir olduğu gerçeğidir. 

ETİKETLEMEYİN

Başarı ile ilgili olarak sık karşılaştığımız hatalı yaklaşımlardan bir diğeri ise başarının kategorik olarak ele alınmasıdır. Bu tutum, çocuklara yönelik ‘başarılı’ ve ‘başarısız’ etiketlemelerini de beraberinde getirip aslında çocukları dar bir alana hapsetmektir. Çocuğun bir önceki sınava göre daha düşük not alması onu başarısız kılmaz.

PROBLEMİ ANLAMADAN ÇÖZÜM MÜMKÜN OLMAZ

Eğer çocuğunuzun dönem boyunca sarf ettiği çabayı önemsemez ve sadece notlara odaklanırsanız düşük bir not karşısında öfke, kaygı gibi olumsuz duygularla çocuğunuzu yıkıcı bir şe-kilde eleştirir hatta cezalandırma yoluna gidebilirsiniz. Oysa yapılması gereken notun kendisine değil işaret ettiklerine yani sürece odaklanmaktır. Başarı düzeyi, çocuğun kontrolünde olanlar kadar olmayan pek çok unsurdan da etki-lenir. Öğrenme güçlükleri, depresyon, sınav kaygısı, dikkat süreçleriyle ilgili sorunlar, çocuğun zeka seviyesinin yaşıtlarına göre düşük olması, sağlıksız aile atmosferi, önemli yaşamsal değişiklikler bu unsurların başında gelir.

KARNESİNDE KIRIK NOT OLAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

- Bir çocuğun temel ihtiyacı sizin tarafınızdan her koşulda değerli olduğunu hissetmektedir. Karnesi nasıl olursa olsun çocuğunuzu koşulsuz kabul ettiğinizi ona hissettirin.

- Tek iletişim gündeminizin notlar, sınavlar ve dersler olmamasına özen gösterin.  

- Düşük notun sebeplerini değerlendirin, neler yapılacağı ile ilgili çocuğunuzla beraber tartışıp karar verin.

- Özel eğitim alması gereken bir durum varsa, bir özel eğitim uzmanına başvurun.

- Davranışlarında değişiklikler olduğunu fark ederseniz bir uzmana başvurun.

- Notlarına göre cezalandırmayın ya da aşırı ödüllendirmeyin.

- Maddi ödülleri değil, duygusal ödülleri tercih edin. Sarılmak, onu ne kadar sevdiğinizi söylemek ya da beraber bir gün planlamak en güzel hediye olacaktır.

- Tatil döneminde dinlenmesine izin verin, notlarını telafi etmesi için aceleci ve baskıcı olmayın, notların her zaman telafisi olduğunu öncelikle siz unutmayın. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TESK: Esnafın mağduriyeti giderilmeli 

SONRAKİ HABER

Askeri üs bölgesine saldırı: 2 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa