09 Haziran 2017 19:15

TESK: Esnafın mağduriyeti giderilmeli 

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, uzun zamandır beklenen geriye dönük borçlanmanın hâlâ çıkmadığını belirtti.

Paylaş

Son yapılandırma kanununda esnaf ve sanatkarların prim borçlarının yapılandırıldığını ancak, uzun zamandır beklenen geriye dönük borçlanmanın çıkmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “1982-2000 yılları arasında vergi kaydı olan ancak, BAĞ-KUR’a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarlarımızın çok ciddi mağduriyeti bulunmaktadır. Mevcut düzenleme gereğince 01.10.2008 tarihinden öncesine geriye dönük borçlanma yapılamamaktadır. Yasal düzenleme yapılarak esnaf ve sanatkarlarımızın bu mağduriyeti giderilmelidir” dedi.

Son 2 yapılandırmada ve ilk iki yapılandırmada uygulanan yöntemin göz ardı edildiğini söyleyen Palandöken, “Yüz binlerce kişi bu ödeme kolaylıklarından ve emekli olmalarından mahrum bırakılmıştır. Esnaflarımıza aynı kolaylığın gösterilmesi hem esnafımız için hem de tahsilatın daha kolay yapılacağından önemli. Aylık 613.24 TL olan ödeme rakamı silinen günlerin kısmi borçlanma hakkı olmadığından dolayı yüksek meblağlar tutmaktadır ve avantaj olarak görünen bu durum dezavantaj olmuştur. Esnafın borcu var diye silinen günlerini şimdi hiç ödenemeyecek duruma düşmesinden kurtarmak için yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Yapılması gereken esnafın silinen borçlarına kısmi ödeme hakkı ve yeni ödeme kolaylığı getirilmektir” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransız gazeteci Mathias Depardon'a sınır dışı

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa