Fransız gazeteci Mathias Depardon'a sınır dışı

Fransız gazeteci ve belgesel fotoğrafçısı Mathias Depardon, sınır dışı edilmek üzere getirildiği Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

09 Haziran 2017 19:01
Paylaş

8 Mayıs 2017'de Hasankeyf'te fotoğraf çekerken gözaltına alınan Fransız gazeteci ve belgesel fotoğrafçısı Mathias Depardon sınır dışı edilmek için saat 16.30'da Gaziantep'ten İstanbul'a getirildi.

Sivil polisler eşliğinde Gaziantep'ten getirilen Fransız gazeteciyi Atatürk Havalimanı'nda Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri karşıladı.

Depardon, Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali'nden Dış Hatlar Terminali'ne polis nezaterinde  getirildikten sonra, ülkesine gönderilmesi için Türk Hava Yolları'nın TK 1829 sefer sayılı, 19.20 uçağına bilet işlemleri yapıldı.

DEPARDON, MESLEKTAŞLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Depardon, basın mensuplarına yaptığı açıklamayla Türkiye'de basın özgürlüğüne dair durumu bir kez daha gözler önüne serdi. Depardon, "Yaşadığım olay, bu ülkede çalışan ve yaşayan pek çok gazetecinin maruz kaldığı bir şey. İşini yapamayan, çalışamayan gazetecilerin hepsine desteklerimi iletiyorum. Hepinizin çalışmasını, gazeteciliği ve tanık olmayı sürdürmenizi diliyorum" sözleri ile baskılarla karşılaşan meslektaşlarına destek açıklamalarında bulundu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beyaz eşya satıcısının ilginç vasiyeti yerine getirildi

SONRAKİ HABER

Antalya'da tarihi su sarnıçları çöplüğe döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...