09 Haziran 2017 13:36

Gerede'yi sel bastı

Bolu Gerede'de etkili olan sağanak sele neden oldu. 40 ev 70 işyerini su bastı. Deri OSB'de mahsur kalan işçiler iş makineleriyle kurtarıldı.

Paylaş

Bolu'nun Gerede ilçesinde etkili olan sağanak hayatı felç etti. Yağmurla birlikte ilçe içinden geçen dere taştı. Ormanlık bölgeden akan suların da etkisiyle sel oluştu. Taşan dere nedeniyle otogardaki işyerleri ve otobüs yazıhaneleri sularla kaplandı. Deri Organize Sanayi Bölgesi de sular altında kaldı. Araçlar suya gömüldü. Sanayi bölgesinde işyerlerinde mahsur kalan işçiler makinelerinin kepçeleriyle alınıp yandaki inşaatın penceresinden üst katlara çıkarıldı. Birçok ev ve işyerini su bastı.

Bir süre sonra yağışın etkisini kaybetmesiyle sular çekilmeye başladı. Belediye ve AFAD ekipleri hasar tespit çalışması yaptı. Tespitlere göre 40 ev ve 70 işyeri zarar gördü. Yurttaşlar kendi imkanlarıyla suları temizlemeye çalıştı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar da sele ilişkin açıklama yaptı. "Yaklaşık 2 büçük saat süren yağmur yağışının ardından uzun yıllardır görünmeyen bir sel yaşandı. Tüm halkıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." diyen Allar, altyapı yetersizliği konusunda en ufak bir özeleştiride bulunmadı. Can ve mal kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu belirten Allar, sel nedeniyle oluşan hasarı şöyle açıkladı:

"İlçede yaklaşık 40 ev ile 70 işyeri hasar gördü. Deri Organize Sanayi bölgesindeki işyerlerinde maddi hasarlar meydana geldi. Bazı binaların bodrum katları tamamen suyla doldu. İlçe merkezinde sel suları nedeniyle asfalt yollar ve kilit parke taşları hasar gördü. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanması ardından onarım ve tadilata başlayacağız" (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arınç'ın 'FETÖ'den tutuklanan damadına tahliye

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa