09 Haziran 2017 13:03

Tüm Bel Sen'den Bornova Belediyesinde hukuk zaferi

Bornova Belediyesinin çalışanları için uyguladığı yüz tanıma sistemi mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Paylaş

Bornova Belediyesinin çalışanları için uyguladığı yüz tanıma sistemi, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle belediyede örgütlü Tüm Bel Sen İzmir 2 No’lu Şube tarafından geçtiğimiz aylarda mahkemeye taşınmış ve dava sendikanın lehine sonuçlanmıştı. 

Mahkeme kararına göre, dün itibariyle belediye çalışanlarına yönelik ‘Yüz tanıma tabanlı personel devam kontrol sistemi’ kalktı ve eski usul kart sistemine geri dönüldü. 
 
İzmir'de CHP'li Bornova Belediyesinin, personeline mesai takibi için başlatmış olduğu yüz tanıma sistemi yargıdan döndü. Mahkeme, Tüm Bel Sen tarafından Bornova Belediyesine açılan yüz tanıma sistemi davasıyla ilgili karar verdi. Dün itibariyle uygulanmaya başlanılan karar Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor ve emsallerine örnek teşkil ediyor.

Bugün uygulamaya koyulan mahkeme kararınca, artık memurlar ve sözleşmeli personel kadrolarında çalışanlar yüz tanıma sistemini kullanmayacak, kart okuma sistemine geri dönecek. Fakat işçiler yüz tanıma sistemini kullanmaya devam edecek.

TÜM BEL SEN: BELEDİYE DİYALOĞA YANAŞMADI

Mahkeme kararına ilişkin Tüm Bel Sen İzmir 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Belediye başkanı hiçbir zaman diyaloga yanaşmadı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın müdürlüklere göndermiş olduğu yazıda, sendikamıza olan tutumunu sendikanın adını anmayarak gösterdi. Belediye başkanı, bu kadar zorlamak yerine yüz tanıma sistemini kaldırmalıydı. Normalde bütün personelin yüz tanıma sisteminden muaf tutulması gerekiyor. Buna, hizmet alımı, sözleşmeli ve kadrolu işçilerde dahil edilerek iptalinin sağlanması gerekiyordu. Mahkeme kararına rağmen belediye başkanı zorlamaya devam ediyor. Bunun sebebi ise, memurların bu davayı kazanmış olması fakat bu uygulamanın işçiler için geçerli sayılmaması" (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi: Alışın gitmiyoruz

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...