09 Haziran 2017 12:53

29 Aralık Grevi ile ilgili ihraç talepleri reddediliyor

İzmir'de 29 Aralık grevine katılan Eğitim Sen'lilerin maaş kesme cezasının iptal edilmesinin ardından ihraç talepleri de reddedildi.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

29 Aralık Grevi'ne katıldıkları için MEB Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen, Eğitim Sen üyelerine yönelik ihraç talepleri reddedilmeye başlanırken Eğitim Sen geriye kalan dosyalar için de aynı kararın verilmesini istedi.  

Bölge illerinde devam eden sokağa çıkma yasaklarına ve çatışmalara karşı 29 Aralık 2015 tarihinde KESK, DİSK ve TMMOB öncülüğünde, 'Savaşa Karşı Barışı Savunacağız' sloganı ile iş bırakan eğitim emekçilerine yönelik cezalandırma çabaları ya yargıdan ya da idareden geri dönüyor. 

İzmir'de de binlerce Eğitim Sen üyesinin katıldığı 29 Aralık Grevi ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde devam eden soruşturma sonucunda 3 bine yakın öğretmen için kademe ilerleme cezası veya maaştan 1/30 oranında kesme cezaları verilirken, bine yakın eğitim emekçisi hakkında da soruşturma dosyası ise ihraç istemi ile Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderildi. 

Kademe ilerleme ve maaştan kesme cezalarının tek tek mahkeme kararı ile iptal edilmesinin ardından Eğitim Sen üyeleri için bir sevindirici karar da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Önlerine gelen ihraç talepli soruşturma dosyalarının incelemeye başlayan MEB Yüksek Disiplin Kurulu, ihraç taleplerini reddederek dosyaları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine geri gönderdi. Şimdiye kadar 13 dosya için karar verildi.

'EMSAL KARAR NİTELİĞİNDE'

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun kararını Evrensel'e değerlendiren Eğitim Sen İzmir Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, verilen kararın emsal niteliğinde olduğunu belirterek "Geriye kalan dosyalar için benzer kararın çıkmasını bekliyoruz. 29 Aralık Grevi'nin sendikal bir eylem olduğu bir kez daha ortaya konmuş oldu. Hem yürüttüğümüz sendikal mücadele hem de bu konudaki kamuoyunun desteği, çıkan yargı kararları sonucunda da Milli Eğitim Bakanlığı'nın böyle bir adım atmasının olumlu değerlendiriyoruz. Aynı zamanda süreç bitmiş değil. Dosyalar, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geldiğinde de ceza verilmeden sonlandırılması için çalışma yürüteceğiz" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Sürgün ve ihraçlarla dolu bir eğitim dönemi sona erdi'

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...