09 Haziran 2017 11:54

Mücadele Yoldaşımızı Kaybettik…

Ali Çarman, 2 Haziran'da hayatını kaybeden DİDF'in kurucu delegelerinden İşçi Doğan Ünal'ı yazdı.

Paylaş

Ali ÇARMAN
NÜRNBERG

İnsan yaşamının en zorlu dönemlerinde biri, sevdiklerinden, doğup büyüdüğü topraklarda kopup daha önce hiç görmediği, dilini dahi bilmediği yeni bir ülkeye gidip alın teri dökmektir. Türkiyeli emekçiler 1961 Ekim’inden itibaren bölükler halinde  Almanya’ya geldiler. Birinci kuşak diye tabir edilen işçiler yıllar yılı durmaksızın, gece gündüz demeden çalıştılar.

Hayatın gerçekliği planlarını alt-üst edince bu kez çocuklarını yanlarına getirir oldular. Türkiye’nin dört bir yanından Almanya’ya aile bileşiminde getirilen çocuklar için buralar tam anlamıyla yeni bir dünya olmakla beraber yaşamları zordu. İlkokul çağlarında gelen bu çocuklar yeni bir dil  (Almanca) ve yeni arkadaşlarla öğrenime başladılar.

Yıllar birbirini kovaladı. Almanya birinci yurt, Türkiye ikinci yurt oldu. Ülkenin topraklarına sadece alın terleri karışmadı. Gün oldu, devran döndü acı da verse tenleri Almanya topraklarına karıştı. 

İşte bunlardan birisi, 1961 Yozgat doğumlu Doğan Ünal’dır. Kendi yaşıtları gibi o da kısa zamanda Almanca öğrenip meslek sahibi olarak iş hayatına atıldı. 

ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARINDA EN ÖNDE OLMALI

Türkiyeli işçi ve gençlerin mücadele tarihlerinde 1978’li yılların önemli bir yeri var. Gerek bulundukları ülke gerekse de geldikleri ülke ve genel olarak dünyada olup biten toplumsal mücadeleler yakında takip ediliyordu. 

İşçilerin hak alma kavgalarına, grevlere katılma, savaş tamtamlarına barış çığlığıyla yanıt verme, ırkçılığa ve faşizme karşı mücadele etme eğilimi Türkiyeliler içinde bir hayli yoğundu. 

Böyle bir süreçte uzun uğraşlar ve çabalar sonucu Aralık 1980'de Köln’de gerçekleştirilen kongre ile DİDF kuruluşunu ilan etti. Ve yazımıza konu olan mücadele yoldaşımız Doğan Ünal da bu kongreye kurucu delege olarak katıldı. İki kez yönetim kurulu üyeliği ve on yıl kadar Nürnberg Dostluk ve Dayanışma Derneğinin başkanlığını yapan Doğan Ünal, DİDF’in bir kongresinde kendisine uzatılan mikrofona şu sözleri söyleyecekti: “19 yaşında kurucu delege olarak katıldığım federasyonumuzun kuruluş kongresinden bu yana katılabildiğim bütün kongrelerde aynı duyguları, aynı heyecanı yaşıyorum” 

İNSANLIĞIN KURTULUŞU İÇİN MÜCADELE ETMELİ

Emek hareketimizin tarihi, işçi ve emekçilerin, gençlik ve kadınların daha güzel bir yaşama, daha iyi bir geleceğe duydukları özlemin, davanın, çabanın etrafında kenetlenmesinin ta kendisidir.

2 Haziran 2017 akşamı kaybettiğimiz sevgili arkadaşımız İşçi Doğan Ünal ile böylesine anlamlı bir çabanın içinde tanıştık. Kalplerimiz yıllar yılı aynı dava için çarptı durdu. Bedenen aramızdan ayrılan Doğan Ünal kardeşimiz sınıf bilinçli işçi olmanın atılganlığı ve sorumluluğuyla hareket etti.

Nürnberg ve çevresinde sürdürülen çalışmaların hiçbirisinden geri kalmadı. Eşit haklar kampanyasında, AEG işçilerinin hak alma mücadelesinde, çocuklarımıza dayatılan vize uygulamasında gecesini gündüzüne kattı. Hareketin kendisinden talep ettiği ihtiyaçları çoğu zaman ikirciksiz yerine getrdi.

Sınıflar mücadelesi inişli çıkışlıdır. Düz bir çizgide ilerlemiyor. Bu hayatın diyalektiğidir. Yıllar yılı işçi sınıfının kurtuluşu için, baskı ve sömürünün ortadan kaldırılması için örgütlü mücadele etmiş Doğan Ünal bu ilkeyi çok iyi bilen bir kardeşimizdi.

Tartışmalarımızda sürekli Almanya’da bulunuyor olmanın gereklerini yerine getirmenin altını çizdi. Söz sırası geldiğinde “Ben DİDF'in kurucu delegelerinden birisiyim. İşte delege kartımı dahi saklamışım. Bu delege kartını saklayanımız kaç kişi acaba?" diye bizlere takılırdı.

TÖRENLE TOPRAK ANAYA EMANET EDİLDİ

Şimdi bir gece vakti telefon ile bizlere ulaşan o söz “Doğan yoldaşı kaybettik” sözü boşlukta yankılanır durur. Doğru, temiz bir insanımızı kaybettik. Hepimiz üzgünüz. Kimse inanmak istemiyor! Ama hayat işte bazen insanı tarumar etse de eninde sonunda devam ediyor.

Nürnberg DİDF  lokalinde düzenlenen anma töreninde konuşma yapan Dernek Başkanı Eylem Gün;  “Mücadele arkadaşımız Doğan Ünal’ın derneğimizin gelişmesinde, gençleşmesindeki katkılarını asla unutmayacağız. Gençlere kulak veren, anlamaya çalışan ve onlara yardımcı olmaya çalışan kişiliği vardı” dedi.

Südfriedhof mezarlığı salonunda düzenlenen törende bulunan yüzlerce kişi‚ “Güneş topla benim için” şarkısını büyük bir saygıyla hüzün içinde dinlerken kimi de gözyaşlarını tutamadı. 

DİDF Genel Başkanı Zeynep Ekşi‚ "Doğan bir işçi olarak mücadeleye atıldı. Bilgi, kişide kaldığı süre bir işe yaramaz-paylaşılan, yeni kuşaklara aktarılan bilgi değerlidir. Fikir eyleme dönüştüğünde anlam kazanır. Doğan bu ilke doğrultusunda yaşama ve mücadeleye yaklaştı. Burada ona veda etmiyoruz. Mücadelemizin içinde yaşamaya devam edecek." diyerek uğurladı.

Ailesinin, yakınlarının ve yoldaşlarının başı sağ olsun. Gelecek için mücadele edenler emekçilerin gönüllerinde yaşamaya devam eder.

Saygıyla…

ÖNCEKİ HABER

Arda Turan'ın bonservis bedeli belli oldu

SONRAKİ HABER

Akaryakıt zammına tepki: 150 TL'ye dolan depo şimdi 400 TL'ye doluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa