Haziranda yedi kadın ve bir çocuk öldürdü

Haziranda yedi kadın ve bir çocuk öldürdü

BİANET’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre haziranda yedi kadın ve bir kız çocuğu öldürüldü, dokuz kadın yaralandı, sekiz kadına tecavüz edildi, 12 kadına cinsel tacizde bulunuldu.Basına yansıyan kadın katli vakaları Şubat ayından beri düşüş gösterse de yönt

BİANET’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre haziranda yedi kadın ve bir kız çocuğu öldürüldü, dokuz kadın yaralandı, sekiz kadına tecavüz edildi, 12 kadına cinsel tacizde bulunuldu.
Basına yansıyan kadın katli vakaları Şubat ayından beri düşüş gösterse de yöntemleri vahşileşti; cinayetler işkenceyle, döverek, balta, tabanca ve bıçak kullanarak işlendi.
2012’nin ilk altı ayında toplam 78 kadın öldürüldü; 116 kadına şiddet uygulandı ve/veya yaralandı; 49 kadın tecavüze uğradı; 88 kadın cinsel tacize uğradı.
Haziranda kadınları en çok kocaları öldürdü. Üç kadını kocası, bir kadını ve bir kız çocuğunu babaları, bir kadını eski kocası, bir kadını damadı, bir kadını sevgilisi öldürdü.
Kadın katlinin yaşandığı iller Ankara (2), Muğla, Çorum, Bursa (2), Diyarbakır ve Antep.

ŞİDDET- YARALAMA

Haziranda erkekler altı ilde dokuz kadını yaraladı. En çok şiddet yine Adana’da yaşandı.
Erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana (4), İstanbul, Kastamonu, Konya, Zonguldak, Diyarbakır.
Kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. Üç kadını kocası, iki kadını eski kocası, bir kadını imam nikahlı kocası, birini sevgilisi, birini eski sevgilisi, birini damadının şiddetine maruz kaldı.
Haziranda erkek şiddeti sonucu dört kadın hastaneye kaldırılırken, sadece bir erkek tutuklandı. Üç erkek gözaltına alındı, ikisi hakkında dava açıldı, üçü ise kaçtı.

TECAVÜZ

Haziranda erkekler yedi ilde sekiz kadına tecavüz etti. Tecavüzlerin yaşandığı iller Afyon, Ankara (2), İstanbul, Muğla, Samsun, Tekirdağ ve Urfa.
Kadınlara en çok tanıdıkları erkekler tecavüz etti. İki kadın sevgilileri, bir kadın eski kocası, bir kadın akrabası, bir kadın arkadaşı, üç kadın tanımadığı erkeklerin tecavüzüne uğradı.
Tecavüz olaylarının dördü evde, ikisi sokakta, biri kadının alıkonulduğu bir evde, biri ise otel odasında yaşandı. İki kadın tecavüzün ardından gasp edildi.
Tecavüzden dolayı iki erkek hakkında dava açıldı, üçü gözaltına alındı, ikisi hapis cezasına çarptırıldı, dördü ise cezasız kaldı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net