09 Haziran 2017 04:21

ABD'den Federal Kürdistan referandumu değerlendirmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi'nin, bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklama yaptı.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi'nin, 25 Eylül'de yapacağı 'bağımsızlık referandumu' ile ilgili olarak, "ABD olarak biz birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak'ı destekliyoruz" dedi.

Nauert, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, 'Referandumun Irak'ın iç sorunu olduğunu, Irak Kürtlerinin meşru isteklerini, takdir ettiklerini' söyledi. Nauert, "Biz daha önce de bu konuyu konuştuk. Birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak'ı destekliyoruz. Irak Kürdistanı'nın meşru özlemlerini anlıyor ve takdir ediyoruz. Kürdistan bölgesindeki yetkililere şu an için bağlayıcı olan bir karar olmasa bile referanduma gitmenin, önceliklerden kaçınılacağına yol açacağı endişelerimizi aktardık. Bu öncelikler,  IŞİD'in yenilgiye uğratılması, istikrar sağlanması, yerinden olmuş kişilerin geri dönüşü, bölgedeki ekonomik krizden kurtulmak ve bölgenin iç siyasi uyuşmazlıklarını gidermek. Bölgesel otoriteleri, Bağdat ve Erbil arasındaki ilişkilerin geleceği arasındaki kapsamlı konularda Irak Hükümeti ile etkileşime girmeye teşvik ediyoruz" diye konuştu.

Nauert, "Irak Kürdistanı'nın meşru özlemleri dediniz. Yani bağımsızlığın Kürtlerin meşru bir özlemi olduğuna inanıyor musunuz?" sorusuna da "Bunun öncelikli olarak Irak'ın iç sorunu olduğuna inanıyoruz. Tabii ki Kuzey Irak'ta da, Irak Hükümeti'nde de dostlarımız var. Ancak her şeyden önce IŞİD"i yenmek zorundayız. Bu yapıldıktan sonra, bunu gündeme getirebilecekleri bir şey. Biz birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak'ı destekliyoruz' karşılığını verdi. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boğazdan geçen kaptana Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

SONRAKİ HABER

Agit Özdemir: Ilısu barajı enerji sorununu çözmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa