09 Haziran 2017 04:11

Boğazdan geçen kaptana Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapan geminin kaptanı 'Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Paylaş

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapan Panama bayraklı kuru yük gemisi 'Salix'in alkollü olduğu ileri sürülen Türk kaptanı O.B.'nin, Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS) ile kurduğu telsiz irtibatı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği rapor edildi. VTS'in raporu doğrultusunda, Liman Başkanlığı'nın talimatıyla Bozcaada'nın kuzeyine demirletilen geminin kaptanı hakkında yasal işlem başlatıldı.

Çanakkale Boğazı'ndan geçen bir geminin kaptanı hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle işlem başlatıldı. Ukrayna'nın Berdyansk Limanı'ndan Mersin'e giden 92 metre boyunda ve 2 bin 120 groston ağırlığındaki Panama bayraklı 'Salix' adlı kuru yük gemisi, bugün saat 02.45'de Marmara Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giriş yaptı. 3.5 saatlik süren boğazdaki seyirinin ardından Ege Denizi'ne açılmak üzereyken geminin kaptanı, tüm gemiler gibi Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS) ile VHF 13'üncü kanaldan telsiz irtibatı kurdu.

Alkollü olduğu öne sürülen Türk kaptan O.B., iddiaya göre telsizden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretlerde bulundu. VTS yetkilileri bu durumu Çanakkale Liman Başkanlığı'na rapor etti. Bunun üzerine Liman Başkanı Ramazan Yılmaz'ın talimatıyla, 'Salix' adlı geminin alkollü olduğu ileri sürülen kaptanı azledildi. İkinci kaptan dümene geçti ve gemi yasal işlemler yapılması için en yakın demir yeri olan Bozcaada'nın kuzeyine demirletildi.

Konuyla ilgili savcılığa bilgi verilmesi üzerine Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı devreye girdi. VTS'in raporu doğrultusunda, Liman Başkanlığı'nın talimatıyla Bozcaada'nın kuzeyine demirletilen geminin kaptanı ve 3 mürettebatı gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler serbest bırakıldı.

Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Salix adlı gemi boğaz çıkışı yaparken, kaptan alkollü olsa gerek telsiz kanalından umuma açık vaziyette Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan'a hakaret içeren sözler sarf etmiş. VTS yetkilileri konuyu bana aktardı. Ben de geminin demirletilerek, yasal mevzuat çerçevesinde gereğinin yapılması talimatını verdim. Birinci kaptan alkollü olduğu için hemen azledilmesini istedim. En yakın demir sahasına kadar gemiyi ikinci kaptanın kullanması talimatını verdim. Gemi Bozcaada'nın kuzeyine demirletildi. Olay yargıya intikal etti. Biz de idari yönden gerekli yasal işlemleri yapacağız" dedi. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde serbest geçiş başladı

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa