İngiltere’de ilk sonuçlar koalisyon hükümetini gösteriyor

İngiltere’de ilk sonuçlar koalisyon hükümetini gösteriyor

İngiltere'de genel seçimlerde kesin olmamakla birlikte Muhafazakar Parti 314 İşçi Partisi 266 milletvekili çıkarmış görünüyor.

Arif Bektaş
Londra

 

İngiltere’de yapılan erken genel seçimlerde oy kullanma işlemi bitti ve sandıklar kapandı. Kesin olmamakla birlikte, ilk belirlemelere göre Muhafazakar Parti 314 milletvekili alacak. Buna göre Muhafazakarlar en az 17 milletvekili kaybederken, İşçi Partisi 266’da görünüyor. İşçi Partisi’nin 232 milletvekili bulunuyordu. Irkçı UKIP hiç milletvekili çıkarması beklenmezken, İskoçya Ulusal Partisi (SNP) 56 olan milletvekili sayısı 34’e düşecek. Liberal Demokratların da 8 olan milletvekilinin 14’de çıkması bekleniyor.

Bu sonuçlara göre İşçi Partisi ve Jeremy Corbyn başarılı bulunurken, Başbakan May’in büyük bir kumar oynadığı ve tek başına iktidar olmasına rağmen, erken genel seçim kararı alarak büyük hezimete uğradı.

CORBYN: MAY İSTİFA ETMELİ

Sonuçlardan sonra, May "Şu anda bu ülkenin ihtiyacı olan şey istikrardır" şeklinde bir açıklama yaptı ve muhafazakar partinin çoğunluğu sağlaması durumunda istikrarın olacağını belirtti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise May'in halktan güçlü bir yetki alma planının geri teptiğini, istifa etmesi  ve "bu ülkenin insanlarının gerçek temsilcisi olan partiye yol açması" gerektiğini söyledi.

İki partinin yarıştığı seçimlerde, basının son bir kaç günlük tutumu dikkat çekerken, bir çoğunun İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i “teröristlerle yanyana” olmakla suçlamayı bile ihmal etmediler. Açıktan Muhafazakar Parti’ye oy çağrısı yapan sözde “tarafsız basın”, Corbyn’in bir halk iktidarında olması gereken sosyal haklar ve zenginlerden daha fazla vergi alarak halkın hizmetlerini arttırmak istemesinden korktukları görülmektedir.

Muhafazakar Parti, daha fazla kemer sıkma ve güçlü ekonomi diyerek halkı ikna etmezken, Jorbyn’e saldırmayı tercih ettiler. İrlanda’da, Kürdistan’da, İspanya’da, Endonezya’da, Filistin’de özgürlük mücadelelerine yakınlığını, onun terör örgütlerine destek vermek olarak yansıtan bir çok çevreye, Corbyn’in cevabı, “Azınlığın değil, çoğunluğun iktidarı olacağız” oldu.
 

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Haziran 2017 08:06
www.evrensel.net