08 Haziran 2017 21:56

Madrid Belediyesi'nden erkeklere: Yayılarak oturmayı kes

Madrid Belediyesi, erkeklerin halk otobüslerinde kadınları rahatsız edecek şekilde 'yayılarak oturmasını’ engellemek için ikaz levhaları koyacak.

Paylaş

Filiz YAVUZ
Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid’de belediye, erkeklerin halk otobüslerinde kadınları rahatsız edecek şekilde 'yayılarak oturmasını’ engellemek için araçlara ikaz levhaları koyma kararı aldı. Karar gelecek hafta başında itibaren geçerli olacak. Podemos (Yapabiliriz) Partisi ise ikaz levhalarının sadece otobüslere değil bütün toplu taşıma araçlarına koyulması için kent meclisine önerge verdi.

Publico’nun haberine göre Madrid Kent Konseyi Cinsiyet ve Çeşitlilik Politikaları'ndan Celia Mayer, erkeklerin yayılarak oturmasını ve bu şekilde yanlarında oturan kadın yolcuları rahatsız etmelerini önlemek için belediye otobüslerine ikaz levhası koyma kararının feminist grup "Mikrorrelatos Feministas”ın konuyla ilgili düzenlediği imza kampanyasının ardından alındığını söyledi.

'ERKEKLERİN YAYILMADIĞI MADRİD' KAMPANYASI

Podemos Partisi, sosyal medyada #MadridSinManspreading (Erkeklerin Yayılmadığı Madrid) etiketiyle bir kampanya başlatarak ikaz levhalarının sadece otobüslere değil metro, şehirler arası otobüs ve yakın mesafeli trenlere de koyulması talebiyle de kent meclisini önerge sundu.

Benzer bir kampanya daha önce de New York metrosunda yapılmıştı.

'AYAKTA YOLCULUK EDERKEN ÇANTANIZI ÇIKARIN'

Var olan “Sigara içmeyiniz”, “Koltuğunuzu önceliği olan yolculara veriniz” gibi ikazlara ek olarak EMT ayrıca “Ayakta yolculuk ederken sırt çantanızı kucağınıza alınız”, “Telefonla yüksek sesle konuşmayınız”, “Yüksek sesle müzik dinleyerek kimseyi rahatsız etmeyiniz” gibi ikazlar da koyacak. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Fethullah Gülen'in kuzeni tahliye edildi

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa