08 Haziran 2017 20:02

Barzani referandum için tarih verdi: 25 Eylül

Iraklı Kürtler 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık referandumuna gidiyor.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Erbil’in Selahaddin kasabasında, Kürt bölgesindeki siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya geldiği toplantının ardından referandum tarihini resmi Twitter hesabından yayımladığı mesajda duyurdu.

Toplantıya ise, Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partileri katılmadı. Öte yandan referandum için Erbil, Duhok, ve Süleymaniye vilayetlerinde sandık kurulması bekleniyor. Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter paylaşımında, referandum yapılacak bölgeler arasında Kerkük şehri ile Kanakin, Sincar ve Mahmur bölgelerini de saydı.

Irak’ta iktidardaki Şii İttifakı’nın Lideri Ammar el Hakim, geçtiğimiz ay, Irak’taki bağımsızlık referandumuna izin vermeyeceklerini söylemiş, Kürt yönetimini özellikle Kerkük konusundaki egemenlik iddiaları konusunda uyarmıştı. 

KERKÜK’TEN AÇIKLAMA

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ise, kentteki tüm oluşumlara referanduma katılma çağrısı yaptı. Erbil merkezli Rudaw haber ajansına konuşan Necmeddin Kerim, “Referanduma yönelik verilen bu karar bizim için oldukça önemli. Çünkü referandum Kürdistan’ın bağımsızlığı için yapılıyor. Her yönden bu kararı destekliyoruz. Referanduma Kürdistan’daki tüm siyasi partiler katılmalı. Kerkük’teki oluşumların da referanduma katılması için buradan çağrı yapıyorum” ifadelerini kullandı. 

Goran ve Komel’in toplantıya katılmamasına ilişkin ise Necmeddin Kerim, “Goran ve Komel desteklerini sundu. Ancak konuya ilişkin bir takım notları olabilir” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'li vekiller için skandal fezlekeler

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa