08 Haziran 2017 19:23

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş: Kıdem fonunda mutabakat yok!

CHP Emek Bürosunun Türk-İş, DİSK ve Hak-İş genel başkanlarının katılımıyla düzenlediği 'Kıdem Tazminatı Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Paylaş

CHP Emek Bürosunun Türk-İş, DİSK ve Hak-İş genel başkanlarının katılımıyla gerçekleştirdiği Kıdem Tazminatı Çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. 3 konfederasyon başkanının da onayıyla hazırlanan bildirgede, kıdem tazminatı fonu konusunda tarafların mutabakatı olmadığı belirtilerek mutabakat sağlanmadan fon kurulmaması istendi. Bildirgede yasalarda yapılacak değişikliklerle, kazanılmış haklara dokunulmadan, tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanmasının sağlanması talep edildi.

Kıdem tazminatının cumhuriyet döneminin en önemli kazanımlarından biri olduğuna dikkat çekilen bildirgede, “Kıdem tazminatı uygulaması ile aslen işçinin korunması hedeflenmiştir.  Türk hukuk sistemi içinde düzenlemenin başladığı ilk dönemde, kıdem tazminatı, işçiler açısından maddi bir güvence sağlarken, yıllar içinde işverenin işten çıkarmadaki keyfi uygulamaları karşısında işçiyi koruyan bir düzenleme görevi görmüştür. Unutmamak gerekir ki, kıdem tazminatı bir yük değil, işçilerin kazanılmış hakkıdır” dendi. 

İŞ GÜVENCESİ ZAYIFLAR

Tek başına kıdem tazminatı fonu uygulamasına geçilmesi halinde; kıdem tazminatının koruyucu rolünün ortadan kalkacağı, işten çıkarmaların kolaylaşacağı ve iş güvencesinin zayıflayacağı belirtilen bildirgede, şu ifadelere yer verildi: “Kıdem tazminatının son ücretle ve toplu iş sözleşmesi düzeniyle bağı kalmayacak ve kıdem tazminatı miktarı düşecektir. Bundan önceki fon uygulamalarında (Tasarruf Teşvik Fonu, İşsizlik Sigortası Fonu gibi) yaşandığı gibi, bu fonun da amacı dışında kullanılma riski yüksektir. Bu nedenle, düzenlemelerin iş güvencesi, işsizlik sigortası ve kıdem tazminatını güçlendirecek bir biçimde yapılması gerekir.”

FONDA MUTABAKAT YOK

Kıdem tazminatı fonu konusunda taraflar arasında mutabakat olmadığı, mutabakat sağlanmadan kıdem tazminatı fonunun kurulmaması gerektiği ifade edilen bildirgede, kıdem tazminatı ödemelerinde 30 gün hakkından vazgeçilmemesi, hak kayıplarını önlemek için kıdem tazminatının her türlü fesihte ve istifada süre aranmadan ödenmesi istendi. 

“Kıdem tazminatına tüm çalışanların erişimi sağlanmalı, bu erişim önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Kıdem tazminatında kanun hakimiyeti ve herkesin bu hakka saygı göstermesi sağlanmalıdır” denilen bildirgede, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda kıdem tazminatı alacağının devlet ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınması ve öncelikle ödenmesi gerektiği ifade edildi. 

Bildirgede yasalarda yapılacak değişikliklerle, kazanılmış haklara dokunulmadan, tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanmasının sağlanması talep edildi.

SONUÇ BİLDİRGESİ MECLİSTE DE AÇIKLANDI

Kıdem Tazminatı Çalıştayının sonuç bildirgesi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Mecliste yapılan basın toplantısıyla duyuruldu.

3 konfederasyonun da farklı dünya görüşleri olduğuna dikkat çeken Ağbaba “Bu Çalıştayın en önemli noktalarından biri üç büyük işçi konfederasyonunu bir araya getirmiş olmasıdır” dedi.

İşçi hakları konusunda daha güçlü bir ses için ortak duruşun ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkat çeken Ağbaba, “Çalıştayın en önemli kazanımlarından biri de üç konfederasyonun üzerinde uzlaştığı bir sonuç bildirgesi çıkarabilmesi oldu. Zor bir araya gelen sendikaların, kıdem tazminatı konusunda ortak bir metne imza atmış olması çok değerli” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'den Irak sınırında Suriye ordusuna hava saldırısı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa