08 Haziran 2017 19:12

Mefar işçileri: İktidarın müdahalesi bizim aleyhimize oldu

İşçilerin grevinin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandığı Mefar İlaç’ta patronla Petrol-İş Sendikası arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı.

Paylaş

Arzu ERKAN
Kocaeli

Bakanlar Kurulu kararı ile grevleri yasaklanan Mefar İlaç’ta patronla Petrol-İş Sendikası arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. Mefar işçileri rakamların beklentilerinin altında kaldığını ifade etti.

Yasaklama kararı ile Hükümetin doğrudan sözleşmelerine müdahale ettiğini dile getiren bir Mefar İlaç işçisi “Ben Petrol-İş Sendikası Kartal Şubesi’nin baskı altında kaldığına, özgür bir irade ile bu kararın altına imza atmadığına inanıyorum. Burada siyasi otoritenin müdahalesinin olduğu çok açık ve net. İnsanların emeği ile mücadele verdiği şu ortamda maalesef Hükümet grevimize müdahale etti. Sonucun böyle çıkmasında bu müdahale etkili oldu diye düşünüyorum. Bu bizim ilk sözleşmemiz. Fabrikaya sendikanın girmiş olması bizim açımızdan son derece önemli. Bana göre çıkan sonuç yaralı da olsak bu kavgadan galip çıktık” diye konuştu. 

Varılan anlaşmanın beklentilerinin oldukça gerisinde olduğunu kaydeden başka bir Mefar İlaç işçisi, “Hepimiz hayal kırıklığına uğradık, öfkeliyiz. Asgari ücretle çalışan çok fazla arkadaşımız var. Biz onların maaşlarını biraz daha yukarı çekelim diye istekte bulunmuştuk. 4 ikramiye talebimiz vardı. Şimdi 6. aydayız, geriye dönük haklarımız var. Bunları da içinde barındırarak bu sene için toplam 2.5 ikramiye, önümüzdeki sene için 3 ikramiye diyorlar. Herkese seyyanen 450 lira zam alındı denildi. Dün gece hesaplama yaptım ortalama herkesin maaşına 280 TL net zam yansıyor, sosyal haklar hariç. Dolayısıyla beklentinin altında kalan bu rakamlar bizi üzmüştür” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Antep esnafı: Referandum geçti istikrar gelmedi

SONRAKİ HABER

KPSS Alan Bilgisi 3. oturumu tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa