08 Haziran 2017 19:03

Antep esnafı: Referandum geçti istikrar gelmedi

Antep'in Şahinbey ilçesinde bulunan Turistik Çarşı'nın esnafı iflasın eşiğinde. Esnaf 'Referandum geçti istikrar gelmedi' diyor.

Paylaş

Antep merkez Şahinbey ilçesinde bulunan Turistik Çarşı'nın esnafı, iflasın eşiğine geldi. Bir süre öncesine kadar alışverişe gelen insan yoğunluğu ile bilinen çarşıda, işyerlerinin sahiplerinden başka kimsenin olmaması esnafın içinde bulunduğu durumu göz önüne seriyor.

Referandum öncesinde ‘istikrar gelecek’ diyerek halktan ‘evet’ oyu isteyen hükümet yetkililerine tepki gösteren çarşı esnafı, “Referandumdan sonra istikrar gelecek diyorlardı. Ancak referandumdan sonra her şey daha da kötüye gitti”diyor. 

FAİZLE ALDIKLARI PARA İLE GEÇİNİYORLAR

İş yapamadıkları için bankaya borçlandığını belirten hediyelik eşya satan 65 yaşındaki 6 çocuk babası Müslüm Koç, “İşler eskiden iyiydi. Ancak bu birkaç yıldır gittikçe kötüye gidiyor. Bankalardan faizle para alıp, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Kazanç denen bir şey kalmamış. 15 yıldır ben burada esnafım böyle bir şey görmedim. Bazı günlerimiz siftahsız geçiyor. Bankaya yaklaşık 150 bin TL borçlanmışım. Evimi satmayı düşünüyorum; ancak ona da alıcı bulamıyorum. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Turistik Çarşı Antep’in merkezi olmasına rağmen kimse uğramıyor. Ben iş yapamadığım gibi çocuklarım da işsizlikten kaynaklı iş bulamıyor” dedi.  

  • Müslüm Koç

Çarşıda 14 yıllık giyimci olan 4 çocuk babası Mehmet Yılmaz (40) ise, insanların alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, “Nasıl geçindiğimizi biz de bilmiyoruz. Günü kurtarma derdindeyiz, ancak onu da yapamıyoruz. Kâr yapmak bir yana, zarar etmemek için uğraşıyoruz. Beklemekten başka çaremiz yok” diye konuştu. 

  • Mehmet Yılmaz

‘İSTİKRAR SÖYLEMLERİ YALAN ÇIKTI’

2 yıl önce ekmek kapısı olarak gördüğü çarşıda esnaflık yapmaya geldiğini, ancak umduğunu bulamadığını belirten 33 yaşındaki 3 çocuk babası Talat Yılmazsoy şöyle konuştu: “Eskiden işlek bir çarşıydı. Yine telefon satıyordum, işlerim iyiydi. En azından önceki yıl iyiydi. Bu yıl esnaf dükkan kapatma noktasına geldi. Kapatsa ne yapacağını bilmediği için onu da yapamıyor. Sadece ben değil esnafın hepsi aynı durumda. Evin kirası ve giderleri karşılansın başka bir şey istemiyoruz. Özellikle referandumdan sonra işler tamamıyla durdu. Ne halkın, ne de esnafın elinde bir şey kalmamış. Referandumdan sonra ‘Ekonomi canlanacak huzur gelecek’ deniliyordu. Ancak görünen onu göstermiyor, bu söylemler yalan çıktı.” 

ANTEP BİTTİ

  • Talat Yılmazsoy

Eve ekmek götürmek için uğraştıklarını belirten Yılmazsoy, “Antep fabrikaların bulunduğu, sanayi kenti olarak zengin bir şehir diye biliniyor. Ancak Antep’te yaşayan insanlar evini geçindiremiyor. Örneğin fabrikalara bakıyorsun insanlar çalışsa da az ücret alıyorlar. İşçiler fabrikalardan şikayetçi. İş yapıyorsun, ancak yaptığın işten geçimini sağlayamıyorsun” diye konuştu. (Antep/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Annesi, gözaltındaki Mathias Depardon'u ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...