08 Haziran 2017 18:30

'İsrail’in tazminatı ailelere verilmiyor' iddiası

CHP Milletvekili İbrahim Özdiş, Maliye Bakanlığının, İsrail'in Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine verdiği 20 milyon doları ödemediğini iddia etti.

Paylaş

İsrail’in Mavi Marmara’da ölen Türkiye vatandaşlarına ödenmek üzere verdiği 20 milyon dolar, mahkemeye taşındı. CHP Milletvekili İbrahim Özdiş, Maliye Bakanlığı’nın İsrail’in verdiği 20 milyon doları ailelere ödemeyi reddettiğini söyledi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Özdiş, Maliye Bakanlığı’nın tazminatı ‘sebepsiz zenginleşme’ gerekçesiyle ailelere ödemediğini açıkladı.

Özdiş, İsrail’le yapılan sözleşmeyi hatırlatarak, sözleşme gereği yakınlarını kaybeden 10 aileye ödenmek üzere hükümet hesabına 1 Ekim 2016 tarihinde 20 milyon dolar yatırıldığını söyledi. Ancak geçen süreçte 

Özdiş, ödeme yapmayan bakanlığın ailelere mahkeme yolunu gösterdiğini belirtti: “Ailelerce açılan davalarda, davalı olarak hükümeti temsilen Maliye Bakanlığı taraf olmuş ve maalesef ya davacıların sebepsiz zenginleşmesinden bahsederek ya da tamamı ile davanın reddini isteyerek skandal bir yaklaşım sergileyebilmiştir. Oysa her aileye ödenecek miktar bellidir ve 2 milyon dolara karşılık gelmektedir. Para her aileye mutlaka ödenmek zorundadır.”

‘İDARENİN BU DURUMDA TAKDİR YETKİSİ BULUNMUYOR’

Bu durumda idarenin takdir yetkisi bulunmadığını, idare hukukundaki ‘bağlı yetki kuralı’ gereğince bu ödemenin yapılması gerektiğini söyleyen Özdiş şöyle devam etti: “Hükümeti temsilen eski davalarda dahili davalı olan ya da yeni davalara davalı olarak cevap veren Maliye Bakanlığı, enteresan bir şekilde sanki ortada bir anlaşma yokmuş ve hesaplarına, muhataplarına ödenmek üzere tazminat parası havale edilmemiş, sıradan bir tazminat davasına cevap verir gibi davanın reddine hüküm kılınmasını isteyebilmektedir. Yani adeta ‘Biz anlaştık, paraları aldık ama siz gidin uğraşın’ demişlerdir.” 

NE OLMUŞTU?

28 Haziran’da İsrail’le varılan anlaşma uyarınca Türkiye Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması koşulundan vazgeçtiği gibi Mavi Marmara baskınına katılan İsrail askerlerine yönelik dava açılamayacağına dair bir yasa da çıkarmak zorundaydı.

Hazırlanan yasa tasarısına göre Türkiye, Mavi Marmara’ya düzenlenen operasyonda hayatını kaybedenler için İsrailli askerlerden davacı olmayacak, ayrıca İsrail’e açılan Mavi Marmara davaları düşecekti.

Meclis’e sunulan kanun tasarısı Meclis dışişleri komisyonunda yapılan oylamayla kabul edilmişti. İsrail geçen eylül ayında parayı göndermiş, 20 milyon dolarlık tazminatın adalet bakanlığı hesabına yatırıldığı belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'Okullardaki Kemalizm ne zaman kalkıyor' diyen hakime tepki

SONRAKİ HABER

Bulgaristan’da NATO tatbikatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa