08 Haziran 2017 17:51

Gazeteci Oğuz Güven için 10 yıl 6 ay hapis cezası istendi

Tutuklu bulunan cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven için 10 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Paylaş

Özden ATİK

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölmesine ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin Twitter hesabından yapılan ve saniyeler sonra düzeltilen paylaşım nedeniyle 15 Mayıs'ta tutuklanan  cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven hakkında hazırlanan iddianema tamamlandı.

İddianamede Güven hakkında "Terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak" suçlamasıyla 2,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame, ağır ceza mahkemesine gönderildi.

15 MAYIS'TA TUTUKLANMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'nun "Terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediğini iddia ettiği gazeteci Oğuz Güven, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce 15 Mayıs'ta tutuklanmıştı.

Mahkeme kararında, "Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinde, 'İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti' şeklinde tweet atıldığı, Oğuz Güven'in tweetleri kontrol etmekten yasal olarak sorumluluğu bulunduğu, 'Kamyon biçti' ibaresinin, haberin sansasyonel ve vurgu yapmasından çok FETÖ hakkında iddianame hazırlayanların ileride başına ne gelecekleri şekilde toplumda algı oluşması için özellikle seçildiği" öne sürülmüştü.

Güven savunmasında, "Okumuş olduğunuz tweeti ben atmadım. Bu tweet'e editörlerimden biri atmıştır. Ben internet sitesinin genel yayın yönetmeniyim. Zaten 55 saniye sonra müdahale ettim. Biz günde 200-300 tweet atıyoruz. Burada bir hata olmuş. 55 saniye sonra düzelttik. Haberimizin içinde böyle bir başlık ve deyim yoktur" demişti. (İstanbu/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İtalya'da cinsellik eğitimi tartışması

SONRAKİ HABER

Ceren Damar'ı öldüren öğrencisine ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa