08 Haziran 2017 17:15

İtalya'da cinsellik eğitimi tartışması

İtalya'da 5. sınıf öğrencilerine velilerin talebi üzerine cinsellik dersi verilmesi, ülkede tartışma konusu oldu.

Paylaş

Esma ÇAKIR

İtalya’da 5. sınıf öğrencilerine, velilerin talebi üzerine müfredat dışı cinsellik dersi verilmesi ülkede tartışma konusu oldu. Velilerin bir bölümü cinsellik eğitimi için erken olduğunu savunurken bir bölümü ise 10 yaşında bir çocuğa hala cinselliğin anlatılmamış olmasına tepki gösterdi.

Modena kentinde bulunan Sant’Agnese Okulu’nda görevli bir öğretmen, 5. sınıf öğrencilerine cinsellik dersi verdi ve konunun daha iyi anlaşılması için temsili çizimlerin yer aldığı fotokopiler dağıttı.

“Sevmek” başlıklı fotokopilerde, "Bir erkek ve kadın, birbirlerinden hoşlandıklarını keşfettiklerinde, birlikte vakit geçirme arzusu duyar; sohbet eder, oyunlar oynar, yürüyüş yapar ve sinemaya gider, çok güçlü duygular hissederler” denildi.

Fotokopilerde, cinsel ilişki anında insan bedeninde gerçekleşen değişiklikler ayrıntılı şekilde anlatıldı ve orgazm tarifi yapıldı. Fotokopilerde orgazm anında çıkarılan sesler, “Büyük ihtimalle bazen anne-babanızın yatak odasından gelen seslerdir” diye niteleniyor ve “Bu anları bazıları ‘aşk yapmak’ diye tanımlıyor, ancak ülkeye göre bu, birçok şekilde adlandırılabiliyor” ifadesine yer veriliyor.

BAZI VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Aynı zamanda Yol Kazaları Kurbanları ve Aileleri Derneği’nin de Başkanı olan velilerden Franco Piacentini’nin Facebook hesabındaki, “Bugün oğluma verilen fotokopilerin, yaz tatili ödevi olup olmadığını anlayamadım” yönündeki ironik paylaşımıyla ortaya çıkan durum, bazı velilerin tepkisine neden oldu.

Piacentini, “Oğlum eve çok meraklı bir şekilde gelip, sınıfta cinsel ilişki dersi gördüklerini ve annesiyle benim de aynı şeyleri yapıp yapmadığımızı sordu. Haliyle hazırlıklı değildim ve nasıl cevaplayacağımı bilemedim. Öğrencilere dağıtılan fotokopilerdeki ifadeler ve çizimler kesinlikle çok aşırı. Bu konunun çocuklara anlatılması değil, böyle bir yöntemle anlatılması beni endişelendirdi” diye konuştu.

DERS, VELİLERİN TALEBİ ÜZERİNE VERİLDİ

Okulun müdiresi Maria Tedeschi, tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada, bu yönde bir ders verilmesi talebinin, bizzat velilerden geldiğini söyledi. Ancak bazı veliler “porno seviyesinde” buldukları dersin çocuklarının yaşına uygun olmadığını iddia etti.

Öğrenci Komitesi Başkanı Alessandro Dotti, dersin doğru olduğunu belirterek “Biz okul meclisinde onaylanmış bir projeyi uyguluyoruz. Cinsellik eğitimi, eğitimimizin bir parçasıdır. 8 yaşındaki çocukların artık cep telefonu var, basit bir şekilde bu konuları onlara anlatmalıyız, yoksa internetten öğrenmeleri daha kötü. Fotokopilerdeki ifade ve çizimleri bilmiyorum, ama her eğitimcinin bir öğretme metodu vardır” diye konuştu.

'İTALYA GİTTİKÇE YOBAZLAŞIYOR'

Ulusal basına da yansıyan bu tartışma, sosyal medya kullanıcılarını da ikiye böldü. Bazıları “geleneksel” yollarla çocukların nasıl dünyaya geldiğinin anlatılması gerektiğini savunurken, bir kullanıcı “Artık leylek, böcek, çiçek gibi hikâyelerle çocuklarımıza bunu anlatamayacak mıyız?” diye yazdı.

Okullarda cinsellik eğitimini savunan bir kullanıcı da, “İtalya gittikçe yobazlaşıyor. Utanın” diye tepkileri eleştirirken, bir diğeri de “Aileleri, 10 yaşına gelmiş bir çocuğa halen cinselliği anlatmamış mı? Neyse ki okullar var” diye görüşünü ortaya koydu.

Birçok İtalyan, öğrencilere dağıtılan fotokopilerdeki ifade ve imajların “aşırı” ve “travmatik” olmadığını savunuyor. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Haber Bülteni - 8 Haziran 2017 Perşembe

SONRAKİ HABER

PTT emekçileri koronavirüse karşı önlem alınmasını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...