08 Haziran 2017 15:02

İzmir Kent Konseyleri zeytin tasarısına tepkili 

İzmir Kent Konseyleri Birliği zeytin yasa tasarısına tepki gösterdi.

Paylaş

Zeytin alanlarına sanayi tesisi ve maden kurulabilmesinin önünü açmak üzere, Zeytincilik Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısına bir tepki de İzmir Kent Konseyleri Birliği’nden geldi. 

İzmir Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü Hami Mumcu, “Sözde Zeytin Koruma Kurulları oluşacakmış, valinin emrinde olacakmış zeytinliklerin korunması ve imara açılmasına bu kurullar karar verecekmiş. Peki yandaş işadamı zeytin kesmek isterse ne olacak” diye sordu.

Madenciler bu yasayı rant uğruna iktidarla birlikte değiştirmek istediğini, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün kıyı bölgelerinde petrokimya tesisleri kurulması gerektiğini savunduğunu ifade eden Mumcu, “Gözünü yeni rant alanı olarak düşünülen zeytin alanlarına dikmişlerken, zeytin üreticilerimiz de bu nedenle tasarıya ‘Zeytinliklerin Ölüm Fermanı’ diyerek karşı çıkıyor ve Zeytinlik Yasası’nın mevcut haliyle kalmasını istiyor” dedi.

Mumcu, aynı duyarlılıkta kendilerinin de İzmir Kent Konseyleri Birliği olarak yasanın hemen durdurulmasını, zeytin alanlarına dokunulmamasını istediklerini belirterek, barışın da sembolü olan zeytin ağaçlarına bile tahammül edemeyen bir zihniyetin insanlığı ve dünyayı tehdit ettiğini ifade etti. Mumcu, “Bu tehdit karşısında elimizde zeytin dalları ile direnmeyip te ne yapacağız. Vahşice dünyanın damarlarını sökmelerini mi izleyeceğiz” diye sordu. (İzmir/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

7 çocuk cezaevlerinde intihar etti

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa