Diam Stant işçileri, tekrar üretimi durdurdu

Diam Stant işçileri, tekrar üretimi durdurdu

Birleşik Metal-İş'te örgütlenen Diam Stant işçileri, patronun sendika yetki belgesine itiraz etmesi üzerine tekrar üretimi durdurdu.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen Diam Stant işçileri, patronun sendika yetki belgesine itiraz etmesi üzerine üretimi tekrar durdurdu. Daha önce 15 işçinin işten atılmasıyla Mayıs ayında işçilerin direnişe geçmesi üzerine patron, sendikal örgütlülüğü kabul ettiğini açıklamıştı.

YETKİYE İTİRAZ

210 işçinin çalıştığı Tuzla'da kurulu Fransız sermayeli Diam Stant işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikasında çoğunluğu sağlaması üzerine patron yetki belgesine itiraz ederek işten atmalara başladı. Bunun üzerine içerideki işçiler üretimi durdururken, atılan işçiler ise fabrika önünde direnişe başladı.

Evrensel'e konuşan işten atılan bir işçi “Direnişimiz sendika kabul edilene kadar, işten atılanlar geriye alınana kadar devam edecek" dedi. 

Patron daha önce de gözdağı vermek amacıyla 15 işçiyi işten atmıştı. İşçiler de bunun üzerine 16 Mayıs’ta üretimi durdurarak direnişe geçmişti. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Haziran 2017 19:18
www.evrensel.net