08 Haziran 2017 13:48

HDP'den Rıfat Ilgaz'ın adının kaldırılması planına tepki

HDP, Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu'nun adından Ilgaz'ın adının kaldırılmak istenmesine 'sistematik toplum mühendisliği' vurgusuyla tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Kastamonu Üniversitesi Senatosu’nun Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu’nun adından yazar Rıfat Ilgaz’ın adının kaldırılmak istenmesini eleştirdi. Ilgaz’ın adının silinmesinin sistematik bir toplum mühendisliğine işaret ettiğini belirten Botan, konuyu yazılı soru önergesiyle Meclis’e de taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Botan, Senato’nun aldığı kararın onay için YÖK’e de iletildiği yönündeki haberlere dikkat çekti. Yakın zamanda Van’ın Çatak ilçesinde Tahir Elçi’nin adının verildiği parkın adının da değiştirildiğini hatırlatan Botan, şimdi de toplumun önemli bir aydını olan Rıfat Ilgaz’ın adının da ideolojik bir yaklaşımla silinmek istendiğini belirtti. Cide’de doğan Ilgaz’ın ‘Halime Kaptan’ eserinin MEB tarafından 100 Temel Eser arasında yer aldığını da vurgulayan Botan, Bakan Yılmaz’a “Ilgaz’ın adının silinmesi kararı alanlar hakkında soruşturma başlatılacak mıdır? Bu konuda kamuoyu bilgilendirilecek midir? Ilgaz’ın adının silinmesi konusunun rafa kaldırıldığı yönündeki haberler doğru mudur?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mültecilerin göçü festival filmi olacak

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa