08 Haziran 2017 13:19

EMEP: Türkiye, Katar krizinin tarafı olmamalı

Katar krizine dair açıklama yapan EMEP, 'Hükümet, Katar’ı ya da emperyalizmin işbirlikçisi diğer Ortadoğu diktatörlüklerini desteklememelidir' dedi.

Paylaş

Suudi Arabistan ile Katar arasında çıkan kriz, AKP hükümetinin Katar'a asker gönderme kararını öne çekip, TBMM'den alelacele geçirmesine neden oldu. Böylece Türkiye, Sünni Arap dünyasındaki kavgada, Katar'ın yanında yer aldı. Emek Partisi (EMEP) yaptığı açıklamada Hükümetin bu krizin tarafı olmaması gerektiğini söyleyerek “Hükümet, Katar’ı ya da emperyalizmin işbirlikçisi diğer Ortadoğu diktatörlüklerini desteklememelidir. Yurt dışındaki bütün askerleri geri çağırmalı, Türkiye’deki bütün yabancı askerleri ülkelerine göndermeli, üsleri kapatmalıdır” açıklaması yaptı.

Emek Partisi'nin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Katar’ın tecrit edilerek ambargo uygulanmasının gerekçesi bu ülkenin terörizme destek vermesiyle açıklandı. Oysa bir süre öncesine kadar Katar, başta Suudi Arabistan olmak üzere ablukaya katılan ülkelerin bazıları ile birlikte şeriatçı teröre destek veriyordu. Suriye’de şeriatçı silahlı güçlerin Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye tarafından desteklendiği neredeyse herkesin ortak görüşü idi.
Açıktır ki; Katar ablukasının temel faili ABD’dir. Kavganın gerçek sebebi de Suriye, Irak, Yemen ve genel olarak Ortadoğu’nun paylaşılmasının yeni imkanlarını yaratmak ve sonuçları İran üzerinde de etkili olacak bir abluka sayesinde ABD’nin bölgedeki uydularını da ihya eden hegemonyasının güçlendirilmesidir.
Ortadoğu’daki hamleleri ve amaçları Katar’ınkiyle örtüştüğü için Hükümetin tedirgin olması da son derece normaldir. Çünkü Katar’a yönelik uygulama aslında AKP Hükümeti’ne de bir gözdağıdır. AKP Hükümeti hem bu yüzden hem de Katar’la girilen kârlı iktisadi ilişkilerin hatırına ablukaya yüksek sesle olmasa da itiraz etmiştir. Katar’a uçaklar göndererek ambargoyu kırmaya çalışmış; Meclis’te Katar’da asker bulundurma kararı alınmış;  TBMM gündeminin arka sıralarında bulunan Katar ile yapılan sözleşmelerin onaylanması gündemini en üste çekerek, bu sözleşmeleri onaylamıştır.
AKP Hükümetinin Katar’a sahip çıkması anti-emperyalist saiklerle gündeme gelmemiştir. Türkiye ve Katar yakın zamana kadar birlikte davrandıkları Ortadoğu politikalarında, diğerleriyle farklı düşmüşlerdir. Her iki tarafın politikaları da Ortadoğu halklarının yararına, Türkiye, Katar ve diğer ülkelerin halklarının yararına değildir.
AKP Hükümeti; Ortadoğu’daki bu kavgada mazlum halkların yanında değil, halkların topraklarını ve zenginliklerini paylaşmak isteyen güçlerin içindedir. Bu nedenle, Katar’a, Irak’a, Suriye’ye vd. pek çok yere asker göndermekte, üs kurmaktadır. AKP’nin maceracı politikalarının ceremesini Türkiye halkı çekecektir. AKP yöneticilerinin ve çevrelerinde toplanmış sermaye gruplarının çıkarları için Türkiye Halkının çıkarları feda edilmektedir.
Hükümet, ne Katar’ı ne de emperyalizmin işbirlikçisi diğer Ortadoğu diktatörlüklerini desteklememelidir. Yurt dışındaki bütün askerleri geri çağırmalı, Türkiye’deki bütün yabancı askerleri ülkelerine göndermeli, üsleri kapatmalıdır.
Türkiye halkının ihtiyacı olan dış politika; bölge halkları ile dostluk, bölge halkları ve komşularla barış içinde bir arada yaşama politikasıdır."  (HABER MERKEZİ)

İHSAN ÇARALAN: TÜRKİYE, KATAR KRİZİNİN NERESİNDE?

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP: Kıdem tazminatı hakkından elinizi çekin

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz'da ölümlü kazaların artması üzerine yok kapatma eylemi yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...