08 Haziran 2017 12:25

ORÇEV: Bir de adına yeşil diyorlar

Karadeniz'de yaylalara yaptıkları gezi sonrası bir açıklama yapan ORÇEV Başkanı Gül Ersan 'Proje son hızla devam ediyor' dedi.

Paylaş

ORÇEV Başkanı Gül Ersan, yaylaya yaptıkları gezi sonrası Yeşil Yol çalışmaları hakkında değerlendirmesinde ormanların yok edilmeye başladığını söyledi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol çalışması Ordu’da son hızıyla devam ediyor. Yol’u savunanlar turist sayısının ve ona bağlı olarak istihdamın aratacağını her fırsatta ballandıra ballandıra anlatıyorlar. ‘Yeşil Yol projesiyle doğa hem korunacak hem de kullanılacak’ diyorlar. Kullanıyorlar, yok ediyorlar; adına da ‘yeşil’ diyorlar.” diyerek tepki gösterdi.

‘ORMAN GÜLLERİ DE YOK EDİLMİŞ’

Ersan, yol çalışmalarının zararları hakkında da şunları söyledi: “Topçam’dan Çambaşı’na gittik Yeşil Yol çalışmalarını yerinde görelim, diye. Kesilmiş ağaçların kimi yol kenarında dizi dizi, kimi kamyon sırtında üst üste. Yol genişletirken kesilen ağaçların yanı sıra koruma altına alınmış orman gülleri de nasibini almış kepçeden. Çıkan hafriyatı hemen yolun kenarındaki ormana döküvermişler, kurumaya başlamış kenardaki ağaçlar. Ağaçlar kesilince, heyelanlar artmış; hatta yol çökmüş kimi yerde. Neymiş, doğa hem korunacak hem de kullanılacakmış.”

YAYLALAR BETONLAŞACAK

Yeşil Yol’un obaların yanından geçtiğini söyleyen Ersan, “Kilometrelerce süren Yeşil Yol obaların hemen yanından geçiyor. Ne yayla kültürü kalacak ne de doğa eski haline dönecek. Turistler ise betonlaşmamış, doğallığını koruyan Karadeniz’i arayacaklar boşuna. Elleri boş göndermek olmaz tabii, Dört Mevsim Ordu cd’lerini çoğaltır çoğaltır poşetleyip veririz, hediyemiz olsun.” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cibuti, Katar'la diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürdü

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...