08 Haziran 2017 11:08

Çizgi Roman Kütüphanesi ilgi gördü

Manavgat'ta Halk Kütüphanesi içine kurulan Çizgi Roman Kütüphanesi öğrencilerin büyük ilgisini çekti.

Paylaş

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Halk Kütüphanesine içerisinde 1100 kitabın bulunduğu Çizgi Roman Kütüphanesi oluşturuldu. Aralarında klasiklerin de bulunduğu çizgi romanlar yoğun ilgi görürken, özellikle Japon çizgi romanları öğrencilerin ilgisini çekti.

Manavgat Halk Kütüphanesinde geçen mart ayında aralarında dünya klasiklerinin de bulunduğu çizgi romanlardan oluşan 'Çizgi Roman Kütüphanesi' adıyla ayrı bir bölüm oluşturuldu. 

Raflara yerleştirilen yaklaşık 1100 çizgi roman kitabının bulunduğu bölüm özellikle öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Yakın çevresinde 2 Anadolu lisesi, 2 teknik ve meslek lisesi, imam hatip lisesi, ortaokul ve ilkokul bulunan Halk Kütüphanesi'nde öğrenciler en çok Japon çizgi romanlarını okuyor. 

Kütüphanede, aralarında klasikler, Türk, Japon ve değişik ülkelerin çizgi romanlarıyla birlikte 700'ü Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen olmak üzere 1100 civarında kitap bulunuyor.

ÖĞRENCİLER İLGİ GÖSTERİYOR

Okullar bölgesinde oldukları için öğrencilerin kütüphaneye büyük ilgi gösterdiğini, Türkiye'de orta yaş üzeri insanların yüzde 80'inin okuma alışkanlığını çizgi romanlarla edindiğini aktaran Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay, biraz nostalji biraz da bu alışkanlığı genç nesillerin de kazanmasını istedikleri için Çizgi Roman Kütüphanesi kurmaya karar verdiklerini belirtti.

‘70-80'LERİN ÇİZGİ ROMANLARINI ARIYORUZ’

Çizgi roman kütüphanesinde bulunan kitapların tamamının öğrenciler tarafından birkaç defa okunduğunu aktaran Oktay, "Kitaplarımız sürekli azalıyor. Bizim amacımız daha çok günümüzün güncel çizgi romanları olduğu gibi nostaljik açıdan baktığımız zaman 1970'lerin, 1980'lerin çizgi romanlarını arıyoruz. Bunlara ulaşamadık. Bu konuda duyarlı vatandaşımızdan yardım bekliyoruz. Ellerinde böyle çizgi romanları kütüphanemize gönderirlerse bizler de bunları bütün halkımızın kullanımına sunarız" diye konuştu.

Hidayet Oktay, Çizgi Roman Kütüphanesi'nin açılışından sonra annelerin okuma alışkanlığı kazansın diye kütüphaneye gelerek çocuklarını üye yaptırdıklarına da vurgu yaptı. (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Modern insana ait en eski fosiller Fas'ta bulundu

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa