08 Haziran 2017 10:46

Kayyım, kadın merkezinin adını aile merkezi yaptı

Silvan Belediyesine atanan kayyım Meya Kadın Merkezi'nin adını 'Meya Aile Destek Merkezi' yaptı.

Paylaş

Silvan Belediyesi kayyımın talimatıyla Meya Kadın Merkezi’nin ismindeki kadın silinerek, Meya Aile Destek Merkezi yapıldı.

Diyarbakır’ın Silvan Belediyesi kayyımı Adem Çelik, şiddete uğrayan kadınlara destek sunan ve cinsel istismar vakalarına karşı mücadele eden Meya Kadın Merkezi’nin adını “Meya Aile Destek Merkezi” olarak değiştirdi.

Kayyımın bu politikasının kadınının adını silme ve “aile” adı altında görünürlüğünü yok etme amacında olduğunu değerlendiren görevden uzaklaştırılan Silvan Belediyesi Eş Başkanı Zuhal Tekiner, uygulamalara tepki gösterdi. Meya Kadın Merkezi ile birlikte aynı zamanda Eğitim Destek Evi’nin de ismi değiştirilerek “Engelli Sosyal Hizmet Merkezi” yapıldı. 

Kapatılan kadın merkezinin adını Silvan’ın tarihi ismi olan “Meya”dan aldığını belirten Tekiner, “Meya Kadın Merkezi 7 yıllık bir faaliyet içerisinde buradaki kadın esnaflardan, mahalledeki kadınlara kadar istihdam alanı oluşturdu. Burada birçok kadın farklı kurslarda yetiştirilerek sertifika sahibi yapılarak meslek sahibi oldu. Kadınlara bir çok alanda sosyal destek verilerek, iş hayatı imkanı sunuldu. Genç kadınlara ve öğrencilere etüt çalışması yapıldı. Yüzlerce kadın üniversitelere yerleştirildi” dedi. 

Özellikle şiddete uğrayan kadınlar için Meya Kadın Merkezi’nin danışmanlık veren merkez olduğunun altını çizen Tekiner, “Silvan’da sosyolojik yapısı özetle değerlendirdiğimizde maalesef eril zihniyetin ilçe üzerinde kendini gösterdiğini biliyoruz. Bunun kadınlara yansıması maalesef şiddet boyutuylaydı. Kadınların danıştığı, destek aldığı ve sohbetlerini yaptığı bir merkezdi. Şuan da kayyımın atanmasıyla bu kadın merkezi tam anlamıyla tersine itilmeye çalışılıyor. Meya Kadın Merkezi ilk günlerden beri kayyım tarafından faaliyetsiz bırakıldı. Kayyımın bu uygulamalarından dolayı kadınlar gitmemeye başladı. Bunun etkisiyle kayyım bu kurumu hafızadan silmeye dönük bir girişimde bulundu. Ve şu anda da kurumun ismi değiştirildi” diye konuştu. 

‘KİMSE RAĞBET ETMİYOR’ 

Kayyımın kendine yakın isimleri kuruma yerleştirmesiyle beraber kurum ve belediyenin “aile şirketine” dönüştüğünü kaydeden Tekiner, bununla beraber kimsenin rağbet etmediği bir yere dönüştüğünü ifade etti. Cinsel istismardan kadına yönelik şiddetin yoğun yaşandığı bir dönemde böyle bir kurumun işlevsiz bırakılmasının sessizliği de beraberinde getirdiğini söyleyen Tekiner, “Cinsel istismara uğrayan çocuklardan şiddet gören kadınlara kadar başvuracak bir mekanın olmadığı çok açık görünüyor. Kurumun isminin değiştirilmesi de bunun bir göstergesidir” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pirelli, Venezuela’daki üretimini durduruyor

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...